Zamknij

„NATO robiło już zamieszanie w Europie”. Chiny oskarżają Sojusz

Michał Tomaszkiewicz
12.04.2022 14:49
Xi Jinping i Wladimir Putin
fot. POOL REUTERS/Associated Press/East News

- NATO robiło już zamieszanie w Europie, niech nie próbuje już destabilizować Azji i całego świata – oświadczył rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian, odnosząc się do krytyki sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga w sprawie braku potępienia przez Pekin rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Wojna w Ukrainie wywołała zdecydowaną reakcję krajów demokratycznych oraz NATO. Na Rosję nałożono rekordową liczbę sankcji gospodarczych, a Sojusz znacznie zwiększył obecność militarną na wschodzie Europy.

Zachód przygląda się blisko reakcjom Chin na wojnę w Ukrainie i oczekuje jasnych deklaracji o potępieniu konfliktu oraz przyłączeniu się do sankcji. Chiny pod wpływem nacisków stwierdziły, że NATO zostało „zrodzone z zimnej wojny” i obstaje przy „przestarzałej koncepcji bezpieczeństwa”.

NATO czyni „nieodpowiedzialne komentarze”. Chiny przeciw Sojuszowi

- Widzieliśmy, że Chiny nie chcą potępiać rosyjskiej agresji. Pekin przyłączył się do Moskwy, kwestionując prawo narodów do wyboru własnej drogi. To dla nas wszystkich poważne wyzwanie. A to sprawia, że jeszcze ważniejsze jest, byśmy wspólnie bronili naszych wartości – stwierdził podczas spotkania ministrów obrony państw NATO sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Te słowa spotkały się z ostrą krytyką Chin. Zhao Lijian, rzecznik MSZ tego kraju, zarzucił szefowi NATO, że „lekceważy fakty, myli czarne z białym, gdy rzuca bezpodstawne oskarżenia, oczernia i atakuje Chiny” oraz czyni „nieodpowiedzialne komentarze” i nasila poczucie „zagrożenia ze strony Chin”.

- Chiny potępiają to i odrzucają, i wielokrotnie składały stanowcze protesty wobec NATO – dodał Zhao Lijian.

Według Zhao NATO zostało „zrodzone z zimnej wojny” i obstaje przy „przestarzałej koncepcji bezpieczeństwa”, „prowadziło wojny przeciwko suwerennym państwom” i dokonywało ostrzałów, w wyniku których cywile ginęli lub zmuszani byli do ucieczki.

- NATO robiło już zamieszanie w Europie, niech nie próbuje już destabilizować Azji i całego świata – stwierdził Lijian.

Komunistyczne władze ChRL nie potępiły rosyjskiej agresji na Ukrainę i sprzeciwiają się nazywaniu jej inwazją. Potępiły również „nielegalne i jednostronne” sankcje nakładane na Moskwę i zapowiadały utrzymanie z nią normalnych relacji gospodarczych. Po wybuchu wojny chińska dyplomacja zarzucała USA i NATO, że podsycają napięcia m.in. poprzez dostawy broni do Ukrainy.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo:

C