Zamknij

80 ofiar i blisko 3 tys. zakażonych koronawirusem. "Sytuacja jest poważna"

27.01.2020 07:31
Koronawirus
fot. PAP/EPA/YUAN ZHENG

Już ponad 80 ofiar i blisko trzy tysiące zarażonych – to najnowszy bilans koronawirusa, którego ogniskiem jest chińskie miasto Wuhan. Informacje przekazała dziś chińska Narodowa Komisja Zdrowia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kolejne dwa przypadki zachorowań odnotowano w Hongkongu i Makao. Strefa zachorowań obejmuje głównie Azję południowo-wschodnią: Tajlandię, Tajwan, Japonię, Koreę Południową, Wietnam, Singapur.  

Zobacz także

Chorzy pojawili się jednak również w USA, Kanadzie czy Francji, głównie wskutek powrotów lub wycieczek z miasta Wuhan. Potwierdzone przypadki zachorowań (4) w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano w stanie Waszyngton, Chicago, południowej Kalifornii i w Arizonie. Koronawirusa ma też 50-letni Kanadyjczyk, który wrócił do ojczyzny z Wuhan niedługo po wykryciu ogniska choroby.

Zobacz także

Prezydent Chin Xi Jinping określa sytuację jako „poważną”. W obliczu narastających statystyk ofiar i chorujących zapowiedział blokadę podróży do zagrożonych rejonów. W Wuhan powstają naprędce dwa specjalne szpitale dla chorujących na nową odmianę koronawirusa.

Polscy lekarze gotowi na chorych z koronawirusem

Jak przekazał Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, do wszystkich oddziałów NFZ trafią precyzyjne wytyczne jak postępować z pacjentami, u których pojawią się objawy zarażenia koronawirusem. Wytyczne przekażą też w sanepidze, służbie granicznej. 

RadioZET.pl/PAP/Maciej Sztykiel