Zamknij

Chiny powstrzymają agresję Rosji? Ukraina prosi o wsparcie

01.03.2022 17:09

Chiny są wyjątkiem na mapie świata i należą do nielicznej grupy państw, które utrzymują stosunki gospodarcze z Rosją. Szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował w rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych ChRL Wangiem Yi, by Pekin zareagował na toczącą się wojnę.

Stanowisko Chin ws. wojny
fot. FABRICE COFFRINI/AFP/East News

Wojna na Ukrainie trwa od 24 lutego 2022 roku. Zachód chce powstrzymać Putina poprzez sankcje, zaś Chiny nie zadeklarowały jednoznacznie chęci odizolowania Rosji. Efekt? W razie odwrócenia się niemal całego świata od Rosji, Putin nadal może mieć sojusznika.

Jak jednak podaje agencja Reutera, szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował w rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych ChRL Wangiem Yi, Pekin użył swoich więzi z Moskwą, by powstrzymać rosyjską inwazję.

Wojna w Ukrainie. Chiny wpłyną na decyzję Putina?

Według komunikatu MSZ Ukrainy Wang powiedział Kułebie, że Chiny są gotowe podjąć wszelkie wysiłki, aby pomóc zakończyć wojnę poprzez dyplomację – przekazał Reuters.

Niewykluczone zatem, że rosyjską gospodarkę czeka upadek. Interesy Rosji z Chinami stoją pod znakiem zapytania.

Trwa wojna na Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

RadioZET.pl/PAP

UKRAINA. WOJNA TRWA [RELACJA]