Zamknij

Chiny reagują na wizytę Pelosi w Tajwanie. Ćwiczenia i cyberatak

04.08.2022 06:49

Armia chińska rozpoczęła ćwiczenia z wykorzystaniem ostrej amunicji na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan - poinformowała w czwartek chińska telewizja państwowa. Tajwański MON poinformował, że strona internetowa ministerstwa została zaatakowana przez hakerów.

Chińskie śmigłowce podczas ćwiczeń
fot. HECTOR RETAMAL/AFP/East News

Jak podają Chiny, ćwiczenia wokół Tajwanu mają zakończyć się o godz. 12.00 (5.00 czasu polskiego) w niedzielę.

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało w czwartek, że jego strona internetowa została zaatakowana przez hakerów i na krótko zniknęła z sieci. 

Ministerstwo zapewniło, że sytuacja została opanowana i że ściśle współpracuje z innymi agendami rządowymi, aby wzmocnić cyberbezpieczeństwo, szczególnie ważne obecnie w okresie narastającego napięcia w stosunkach z Chinami. 

Wcześniej kilka stron rządu Tajwanu, w tym urzędu prezydenta, zostało zaatakowanych. Według władz część ataków przeprowadzono z Chin i Rosji.

Wizyta Pelosi w Tajwanie

Nancy Pelosi przybyła do Tajwanu we wtorek po południu. Samolot ze spikerką Izby Reprezentantów USA wylądował o godz. 17 czasu polskiego na lotnisku w Taipei. Tuż przed wylądowaniem samolotu, chińska telewizja państwowa CGTN poinformowała, że myśliwce sił powietrznych ChRL przelatują nad Cieśniną Tajwańską.

Chiny uważają Tajwan za część swojego terytorium i nigdy nie wyrzekły się użycia siły w celu podporządkowania go sobie. Stany Zjednoczone ostrzegły Chiny przed wykorzystaniem wizyty jako pretekstu do akcji militarnej przeciwko Tajwanowi. Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że wizyta Pelosi poważnie szkodzi pokojowi i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej, oraz "ma poważny wpływ na polityczne podstawy stosunków Chiny-USA i poważnie narusza suwerenność i integralność terytorialną Chin".

RadioZET.pl/PAP