Zamknij

Chiny: zatrzymano 10 uciekinierów z Korei Płn. Grozi im odesłanie do kraju

Redakcja
07.11.2017 20:24
Chiny: zatrzymano 10 uciekinierów z Korei Płn. Grozi im odesłanie do kraju
fot. Youtube

Dziesięciu obywatelom Korei Północnej zatrzymanym w Chinach podczas próby przedostania się do Korei Południowej grozi odesłanie do kraju - informuje Reuters. Gdy wrócą do kraju, grozi im kara śmierci.

Zagłosuj

Uważasz, że komunistyczny reżim w Korei Płn. upadnie w ciągu najbliższych 10 lat?

Liczba głosów:

Wśród uciekinierów, których chińska policja zatrzymała w mieście Szenjang, było siedem kobiet i trzech mężczyzn, wśród których było również 4-letnie dziecko. Koreańczycy zdobyli się na odwagę i spróbowali opuścić komunistyczny reżim. Gdy będą musieli wrócić do ojczyzny, trafią prawdopodobnie do jednego z obozów pracy lub zostaną straceni od razu.

7 kobiet i 3 mężczyzn

Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying oświadczyła na wtorkowej konferencji prasowej, że nie zna szczegółów sprawy. Zapewniła, że Pekin w takich przypadkach konsekwentnie kieruje się prawem międzynarodowym, krajowym oraz humanitarnym. Rzecznik MSZ w Seulu Roh Kyu-deok zapewnił, że "bacznie obserwuje" sytuację.

Świat naciska na Pekin

Międzynarodowi eksperci starają się naciskać na rząd w Pekinie, aby nie kazał Koreańczykom wracać do kraju. – Odsyłanie uciekinierów z powrotem za granicę sprawia, że Pekin jest współwinny tortur, przymusowej pracy i, w niektórych przypadkach, egzekucji, których doświadczały osoby odsyłane do Korei Północnej – komentował Phil Robertson, ekspert do spraw Azji organizacji Human Rigths Watch.

Najnowsze informacje o zgrzytach na linii Waszyngton-Pjongjang:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/BBC.com/strz