Zamknij

13-latek zgwałcił i zasztyletował 10-letnią dziewczynkę. Nie stanie przed sądem

29.10.2019 12:48
13-latek zgwałcił i zasztyletował 10-letnią dziewczynkę. Nie stanie przed sądem
fot. carl ballou/Shutterstock

Do makabrycznej zbrodni doszło 19 października bieżącego roku. 13-letni chłopiec zwabił 10-letnią dziewczynkę do swojego domu, gdzie wykorzystał ją seksualnie, a następnie zasztyletował. Ciało wyrzucił w pobliskim rowie – podają zagraniczne media. Nieletni sprawca nie pójdzie ani do ośrodka poprawczego, ani do więzienia. Tak stanowi chińskie prawo, według którego osoba poniżej 14. roku życia nie może odpowiadać przed sądem za swoje czyny.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Sprawa wstrząsnęła opinią publiczną i doczekała się poważnej dyskusji o zmianie chińskiego prawa regulującego takie przypadki. Zaangażowali się w nią politycy, deklarując podjęcie konkretnych kroków legislacyjnych.

13-latek zwabił dziewczynkę do domu, zgwałcił i zabił

13-letnia morderca – którego chińskie media nazywają „Cai” – przyznał się do popełnienia przerażającej zbrodni. Jak się okazuje, nastolatek nie trafi do żadnego ośrodka wychowawczego ani do więzienia. W obecnym systemie prawnym 13-letnia osoba nie może odpowiadać przed sądem za swoje czyny. Według chińskich przepisów sprawca musiałby ukończyć 14. rok życia, aby móc stanąć przed wymiarem sprawiedliwości.

Zobacz także

13-letni przestępca otrzymał trzy lata na „rehabilitację” swoich czynów – podają chińskie media.

Zobacz także

Do makabrycznego morderstwa doszło 19 października, w chińskiej miejscowości Dalian. 13-letni Cai znał swoją ofiarę już wcześniej – chodzili do tej samej szkoły i, według doniesień lokalnych mediów, mieszkali w tej samej dzielnicy.

Po zajęciach zwabił 10-latkę do swojego domu, gdzie dopuścił się gwałtu na niej. Następnie dźgnął dziewczynkę nożem, a później wyrzucił jej ciało do najbliższego rowu.

Poszukiwania dziewczynki wszczęto jeszcze tego samego dnia. Zaniepokojeni długą nieobecnością córki rodzice zawiadomili policję. Ciało 10-latki znalezione zostało następnego dnia.

Zobacz także

Chińskie prawo chroni małoletnich morderców

Sprawa wywołała również ogromną burzę w mediach społecznościowych. Szczególnie po tym, gdy na jaw wyszły doniesienia o chińskich grupach przestępczych, które specjalnie rekrutują 12- i 13-letnie dzieci do najcięższych przestępstw, aby wykorzystać chroniące ich prawo. Według obowiązujących przepisów za każde popełnione przestępstwo przed sądem mogą odpowiadać jedynie nieletni w wieku 16-18 lat. Osoby w przedziale wiekowym 14-16 lat mogą stanąć przed sądem tylko w przypadku ciężkich czynów, takich jak rozboje, przestępstwa seksualne i zabójstwa. Osoby poniżej 14. roku życia nie mogą być sądzone.

Zobacz także

RadioZEt.pl/o2.pl/bbc.co.uk/asiaone.com/globaltimes.cn