Zamknij

500 dzieci przetrzymywanych w zamkniętej szkole. Nie mają kontaktu ze światem

Redakcja
09.11.2018 19:12
500 dzieci przetrzymywanych w zamkniętej szkole. Nie mają kontaktu ze światem
fot. Shutterstock

Nawet 500 dzieci Ujgurów zatrzymanych przez chińskie władze umieszczono w „zamkniętej szkole” w prefekturze Kaszgar w Sinciangu na zachodzie Chin – podało w czwartek amerykańskie Radio Wolna Azja (RWA), powołując się na źródło przebywające na uchodźstwie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

23-letni Ujgur o imieniu Jesur, który wyjechał z Sinciangu do Turcji w 2014 roku, powiedział rozgłośni, że otrzymał nagranie wideo, w którym jego młodsi bracia poinformowali go o zatrzymaniu kilku członków ich rodziny w areszcie lub „obozach reedukacji”, gdzie chińskie władze zamykają osoby podejrzane o uleganie „wpływom ekstremizmu”.

Zobacz także

Bracia Jesura, 8-latek i 10-latek, powiedzieli mu, że zostali ulokowani w „zamkniętej szkole” dla dzieci zatrzymanych Ujgurów, i poprosili, żeby pomógł im się uwolnić. Jesur przekazał rozgłośni, że w szkole zamkniętych jest „około 500 dzieci”.

„Dzieciom nie pozwala się na jakikolwiek kontakt ze światem zewnętrznym. Jeśli rodziny chcą je odwiedzić, muszą dostać zezwolenie od lokalnej policji” - powiedział mężczyzna. Dodał, że do więzień lub obozów reedukacji trafiło już ok. 30 członków jego bliższej i dalszej rodziny, w tym jego ojciec, matka, siostra, brat i trzech wujów wraz z żonami.

Istnienie „zamkniętej szkoły” z „ponad 300 uczniami” potwierdził w rozmowie z RWA anonimowo jeden z lokalnych urzędników w Sinciangu. „Zebraliśmy wszystkie te dzieci w szkole, by im pomóc (...). To są uczniowie szkół podstawowych (...). Mieszkają w szkole, gdyż ich rodzice są w obozach reedukacji” - powiedziała ta osoba.

Zobacz także

Delegaci państw zachodnich wzywali w tym tygodniu Chiny w Radzie Praw Człowieka ONZ do zamknięcia obozów internowania dla muzułmanów, w tym dla Ujgurów w Sinciangu. Przedstawiciel ChRL odrzucił te oskarżenia, określając je jako nieprawdziwe i motywowane politycznie.

Eksperci Komitetu ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej ONZ (UN Committee on the Elimination of Racial Discrimination – CERD) zwracali w sierpniu uwagę na - jak wskazywali - liczne wiarygodne relacje mówiące nawet o milionie Ujgurów przetrzymywanych przez władze w nielegalnych obozach internowania.

Eksperci CERD przytaczali również relacje świadczące o "prowadzonej na masową skalę inwigilacji, nieproporcjonalnie często stosowanej wobec etnicznych Ujgurów", m.in. podczas policyjnych kontroli czy skanowania telefonów komórkowych w punktach kontrolnych.

Lokalny parlament regionu Sinciang (Xinjiang) zalegalizował niedawno umieszczanie „osób będących pod wpływem ekstremizmu” w obozach reedukacji, których istnieniu władze kraju wcześniej zaprzeczały. W nowym prawie obozy oficjalnie nazwano „organizacjami kształcenia i transformacji” oraz „centrami szkolenia zawodowego”.

Zobacz także

Pekin utrzymuje, że ostra kampania w Sinciangu jest konieczna, aby uchronić region przed groźnym wpływem separatystycznych i ekstremistycznych bojówek. W ostatnich latach setki osób zginęły w aktach przemocy na tle konfliktu etnicznego między Ujgurami a Chińczykami Han.

RadioZET.pl/PAP/BM