Zamknij

Chiny. Górnicy uwięzieni pod ziemią po wybuchu w kopalni. Błagają o pomoc

18.01.2021 08:36
Chiny. Wybuch w kopalni złota
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER, zdj. ilustracyjne

Po wybuchu w kopalni złota w Chinach uwięzionych pod ziemią jest 22 górników. Pozostają pod powierzchnią ziemi od tygodnia. „12 z nich wciąż żyje i czeka na ratunek, a sytuacja 10 pozostałych jest niejasna” – podała w poniedziałek oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua. Trwa akcja ratunkowa, a krytyka za spóźnioną reakcję spada na miejscowe władze. 

Wybuch w kopalni złota w Hushan w chińskiej prowincji Szantung. Państwowa agencja Xinhua podała, że uwięzieni górnicy zdołali przekazać ratownikom odręczną notatkę.

Wyjaśniają w niej, że ich czterech górników jest rannych. „Jesteśmy bardzo wycieńczeni i pilnie potrzebujemy lekarstw” – dodali. Prosili o jak najszybsze dotarcie i wydobycie ich na powierzchnię.

Wybuch w kopalni złota. Górnicy od tygodnia uwięzieni pod ziemią. Błagają o ratunek

„Kontynuujcie akcję ratunkową, mamy nadzieję (na ratunek), dziękujemy” – napisano w notatce. Do wybuchu doszło 10 stycznia, gdy 22 górników pracowało na głębokości ponad 600 metrów. O wypadku poinformowano dopiero 30 godzin później, co sprowadziło poważną krytykę na miejscowe władze. Nie tylko nie wysłały od razu akcji ratowniczej, ale zbagatelizowały informację o eksplozji.

Eksplozja uszkodziła używany przez górników system komunikacyjny, a gruz blokujący wejście do kopalni i zwłoka ze zgłoszeniem wypadku dodatkowo utrudniły akcję ratunkową. Chińskie kopalnie należą do najniebezpieczniejszych na świecie. Mimo że w ostatnich latach liczba ofiar śmiertelnych wśród chińskich górników znacznie spadła, wciąż są to porażające dane. Według oficjalnych danych w 2017 roku w chińskich kopalniach węgla doszło do 219 wypadków, w których zginęło 375 osób.

RadioZET.pl/PAP