Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Chiny wprowadzają cenzurę na publikacje wideo w internecie

30.06.2017 17:23
xxx wiadomosci

Chiński regulator internetu przedstawił w piątek nowe wytyczne dotyczące zamieszczania w sieci nagrań wideo. Zakazanie będzie m.in. publikowanie treści nawiązujących do homoseksualizmu. To kolejne restrykcje dotyczące korzystania z internetu w Chinach.

Chiny wprowadzają cenzurę na publikacje wideo w internecie fot. Pixabay

Chińskie Stowarzyszenie Usług Netcastingowych (CNSA) opublikowało na swojej oficjalnej stronie zestaw wytycznych, który dotyczy treści audiowizualnych publikowanych w internecie. Poinformowały o nich również państwowe media jak agencja Xinhua, dziennik "Global Times" i serwis "Pengpai".

Regulacje odnoszą się do internetowych seriali, filmów, krótkich nagrań, filmów animowanych i produkcji dokumentalnych. CNSA zapowiada, że treści zamieszczane online "muszą dopasować się do aktualnych kierunków polityki i zmierzać do propagowania chińskich wartości". Produkcje, które nie będą pasowały do tego nurtu, zostaną usunięte.

Zagrożenie narodowej jedności

CNSA wymienia wśród niewłaściwych materiałów takie, które mogą szkodzić wizerunkowi kraju, zagrażać narodowej jedności i stabilności społecznej. Nie będzie można promować "luksusowego stylu życia" - takie treści również wykluczył też nowy zestaw przepisów wydanych przez chińskiego regulatora mediów (SAPPRFT) wprowadzony przed kilkoma dniami.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że wśród niewłaściwych - według CNSA - treści umieszczono homoseksualizm na równi z szeregiem zachowań perwersyjnych i o charakterze agresywnym. Serwis "What's on Weibo" zwraca uwagę, że użytkownicy chińskiego odpowiednika Twittera, serwisu Weibo, krytykują nowe regulacje zastanawiając się, czy władza uzna homoseksualizm za chorobę.

W czerwcu Pekin wprowadził także nowe przepisy zaostrzające kontrolę internetu: dane dotyczące krajowego bezpieczeństwa muszą być przechowywane na chińskich serwerach, a duże transfery danych wymagają zgody władz. Ze względu na "propagowanie wulgarnych treści mających negatywny wpływ na społeczeństwo" zamknięto też 60 społecznościowych kont należących do portali plotkarskich.

RadioZET.pl/PAP/DG

Oceń