Zamknij

Polacy polecą bez wiz na Hajnan

Redakcja
20.04.2018 12:20
Visa
fot. Shutterstock.com

Obywatele Polski i 58 innych krajów od 1 maja będą mogli bez wiz odwiedzać chińską wyspę-prowincję Hajnan i przebywać tam przez 30 dni — ogłosił w środę chiński urząd imigracyjny. Decyzja ma wspomóc rozwój turystyki na stosunkowo zacofanej tropikalnej wyspie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dotychczas do 15 dni na Hajnanie mogli bez wizy spędzać członkowie zorganizowanych grup turystycznych z paszportami 26 państw, wśród których nie było Polski. Środowa decyzja powiększa liczbę krajów, wydłuża maksymalny pobyt i rozszerza udogodnienia dla turystów indywidualnych.

Polacy pojadą bez wiz na Hajnan

Obywatele wielu krajów, w tym Polski, mogą bez wizy odwiedzać również szereg innych miast i prowincji w Chinach, ale długość pobytu ograniczona jest w zależności od miejsca do 72 lub 144 godzin.

Wyspa o powierzchni 35 tys. km. kwadratowych, określana niekiedy jako „chińskie Hawaje”, uznawana jest za stosunkowo słabo rozwiniętą i mało popularną wśród zagranicznych turystów. W 2017 roku na Hajnanie gościło 60 mln turystów z Chin i zaledwie milion gości z zagranicy. Sześć razy mniejsze Bali w Indonezji odwiedziło w tym okresie 5 mln zagranicznych turystów.

Zobacz także

Hajnan, wysunięta najdalej na południe część terytorium Chin, znalazł się w centrum zainteresowań państwowych mediów przy okazji gospodarczego Forum Boao dla Azji, które niedawno się tam odbyło. Odwiedzający wówczas wyspę prezydent Xi Jinping zapowiedział przekształcenie jej w strefę wolnego handlu oraz obszar pilotażowy w pogłębianiu reform gospodarczych i budowie „cywilizacji ekologicznej”.

Choć od końca lat 80. na wyspie znajduje się największa specjalna strefa ekonomiczna Chin, Hajnanowi daleko do sukcesu podobnego obszaru w mieście Shenzhen w prowincji Guangdong.

Od kilku miesięcy media spekulują, że chińskie władze rozważają zezwolenie na Hajnanie na niektóre rodzaje gier hazardowych, w tym zakłady na wyścigi konne. Stałby się on wówczas jedynym miejscem w Chinach kontynentalnych z legalnym hazardem i mógłby zagrozić monopolowi specjalnego regionu administracyjnego Makau.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 

RadioZET.pl/PAP/DG