Zamknij

Student wyrzucony z uczelni za internetowe wpisy

Redakcja
24.09.2018 15:27
Student wyrzucony z uczelni za internetowe wpisy
fot. Wikimedia

Student budownictwa lądowego stracił indeks Uniwersytetu Hunanu w środkowych Chinach za internetowe komentarze, które uczelniany wydział propagandy uznał za obraźliwe i niepatriotyczne – podał w poniedziałek hongkoński dziennik „South China Morning Post”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

18-letni Wang Dong został poddany dochodzeniu zaledwie 10 dni po przyjęciu na pierwszy rok studiów, gdyż na prywatnym koncie w sieci Weibo napisał: „Miłość do mojego kraju jest niemożliwa, nigdy nie pokocham mojego kraju” – podano w komunikacie wydziału propagandy.

Zobacz także

Dodano, że w innych wpisach Wang czynił „ekstremalnie błędne uwagi”, które stanowiły obrazę dla państwa i miały „ekstremalnie zły wpływ”. Z powodu tych wpisów uniwersytet w mieście Yiyang w prowincji Hunan zdecydował o wykreśleniu go z listy studentów.

Weibo to cenzurowana przez komunistyczne władze ChRL sieć społecznościowa przypominająca Twittera, który jest w tym kraju zablokowany.

Wydalenie Wanga wywołało ożywioną dyskusję na Weibo. Mniej więcej połowa spośród 19 tys. komentarzy w tej sprawie wyrażała poparcie dla decyzji władz uczelni, natomiast druga połowa – sprzeciw wobec niej. „Jeśli można zostać ukaranym za bycie niepatriotycznym, czy to oznacza, że ludzie są zmuszani, by kochać swój kraj?” – napisał jeden z użytkowników.

Zobacz także

Gazeta „SCMP” wpisuje przypadek Wanga w ogólną tendencję do zacieśniania cenzury i kontroli ideologicznej nad chińskimi szkołami i uczelniami wyższymi przez komunistyczne władze kraju.

W ubiegłym tygodniu media informowały, że rząd ChRL zakazał używania zagranicznych podręczników w szkołach podstawowych i gimnazjach. W sierpniu pracę stracił wykładowca ekonomii na Uniwersytecie Kuejczou, Yang Shaozheng, oskarżony o „rozgłaszanie wyrażeń szkodliwych politycznie” – przypomina hongkoński dziennik.

Do chińskiego programu nauczania na wielu poziomach weszła natomiast doktryna prezydenta Xi Jinpinga. Instytuty zajmujące się badaniem i propagowaniem „myśli Xi Jinpinga dla nowej ery socjalizmu o chińskiej specyfice”, jak oficjalnie nazywa się ta doktryna, uruchomiły już dziesiątki chińskich uniwersytetów.

RadioZET.pl/PAP/BM