Zamknij

Chiny zatrzymały kolejnego Kanadyjczyka. Zemsta za wiceszefową Huawei?

Redakcja
13.12.2018 13:44
Chiny. Zatrzymano Kanadyjczyka Michaela Spavorowa. W tle zatrzymanie wiceszefowej Huawei
fot. PAP/EPA/KCNA

W Chinach zatrzymano kanadyjskiego biznesmena Michaela Spavorowa. Toczy się postępowanie w sprawie podejrzeń o jego "działalność na szkodę bezpieczeństwa narodowego". Wcześniej zatrzymano w ChRL już innego Kanadyjczyka. Według komentatorów to odpowiedź Pekinu na ujęcie przez władze kanadyjskie wiceprezes koncernu Huwawei.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Biuro bezpieczeństwa państwowego w mieście Dandong na północnym wschodzie Chin prowadzi dochodzenie przeciwko Spavorowi od 10 grudnia – czytamy na oficjalnym portalu informacyjnym prowadzonym przez rząd prowincji Liaoning. Nie podano więcej szczegółów.

Władze w Ottawie straciły kontakt ze Spavorem, który wcześniej zawiadomił je, iż był przesłuchiwany – informowało w środę kanadyjski resort spraw zagranicznych.

Zobacz także

Według rzecznika ministerstwa Spavor prowadzi w Dandongu działalność polegającą m.in. na ułatwianiu wymiany kulturalnej z Koreą Północną.

W tym tygodniu w Chinach aresztowano również byłego kanadyjskiego dyplomatę Michaela Kovriga, który zdaniem chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych mógł naruszyć prawo o zagranicznych organizacjach pozarządowych.

Kovrig pracuje obecnie jako ekspert w dziedzinie Azji Północno-Wschodniej w think tanku International Crisis Group z siedzibą w Brukseli.

Zobacz także

Spór o wiceszefową koncernu Huawei

Według obserwatorów działania przeciwko obywatelom północnoamerykańskiego kraju to odpowiedź chińskiego rządu na aresztowanie wiceprezes i dyrektor finansowej firmy Huawei w Kanadzie.

Meng Wanzhou została zatrzymana 1 grudnia na lotnisku w Vancouver na wniosek władz USA i obecnie – zwolniona z aresztu za kaucją - oczekuje na wynik postępowania w sprawie ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.

Waszyngton podejrzewa ją o łamanie sankcji amerykańskich przeciwko Iranowi, za co grozi jej wieloletnie więzienie.

Po aresztowaniu dyrektor finansowej Huawei chińskie MSZ złożyło oficjalne protesty na ręce ambasadorów USA i Kanady w Pekinie. Chińskie władze groziły Kanadzie „poważnymi konsekwencjami”, jeśli Meng nie zostanie natychmiast zwolniona.

Rzecznik chińskiego MSZ Lu Kang nie odpowiedział w środę na pytanie, czy sprawy Kovriga i Meng są ze sobą powiązane. Państwowe chińskie media podawały, że były dyplomata również podejrzewany jest o szkodzenie bezpieczeństwu narodowemu Chin.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD