Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Chiny zatrzymały kolejnego Kanadyjczyka. Zemsta za wiceszefową Huawei?

13.12.2018 13:44
xxx wiadomosci

W Chinach zatrzymano kanadyjskiego biznesmena Michaela Spavorowa. Toczy się postępowanie w sprawie podejrzeń o jego "działalność na szkodę bezpieczeństwa narodowego". Wcześniej zatrzymano w ChRL już innego Kanadyjczyka. Według komentatorów to odpowiedź Pekinu na ujęcie przez władze kanadyjskie wiceprezes koncernu Huwawei.

Chiny. Zatrzymano Kanadyjczyka Michaela Spavorowa. W tle zatrzymanie wiceszefowej Huawei fot. PAP/EPA/KCNA

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Biuro bezpieczeństwa państwowego w mieście Dandong na północnym wschodzie Chin prowadzi dochodzenie przeciwko Spavorowi od 10 grudnia – czytamy na oficjalnym portalu informacyjnym prowadzonym przez rząd prowincji Liaoning. Nie podano więcej szczegółów.

Władze w Ottawie straciły kontakt ze Spavorem, który wcześniej zawiadomił je, iż był przesłuchiwany – informowało w środę kanadyjski resort spraw zagranicznych.

Według rzecznika ministerstwa Spavor prowadzi w Dandongu działalność polegającą m.in. na ułatwianiu wymiany kulturalnej z Koreą Północną.

W tym tygodniu w Chinach aresztowano również byłego kanadyjskiego dyplomatę Michaela Kovriga, który zdaniem chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych mógł naruszyć prawo o zagranicznych organizacjach pozarządowych.

Kovrig pracuje obecnie jako ekspert w dziedzinie Azji Północno-Wschodniej w think tanku International Crisis Group z siedzibą w Brukseli.

Spór o wiceszefową koncernu Huawei

Według obserwatorów działania przeciwko obywatelom północnoamerykańskiego kraju to odpowiedź chińskiego rządu na aresztowanie wiceprezes i dyrektor finansowej firmy Huawei w Kanadzie.

Meng Wanzhou została zatrzymana 1 grudnia na lotnisku w Vancouver na wniosek władz USA i obecnie – zwolniona z aresztu za kaucją - oczekuje na wynik postępowania w sprawie ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.

Waszyngton podejrzewa ją o łamanie sankcji amerykańskich przeciwko Iranowi, za co grozi jej wieloletnie więzienie.

Po aresztowaniu dyrektor finansowej Huawei chińskie MSZ złożyło oficjalne protesty na ręce ambasadorów USA i Kanady w Pekinie. Chińskie władze groziły Kanadzie „poważnymi konsekwencjami”, jeśli Meng nie zostanie natychmiast zwolniona.

Rzecznik chińskiego MSZ Lu Kang nie odpowiedział w środę na pytanie, czy sprawy Kovriga i Meng są ze sobą powiązane. Państwowe chińskie media podawały, że były dyplomata również podejrzewany jest o szkodzenie bezpieczeństwu narodowemu Chin.

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń