Zamknij

Zawalony hotel w Chinach. Po ponad 50 godz wydobyto 10-latka i jego matkę

10.03.2020 08:26

Do 20 wzrosła we wtorek liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się hotelu w mieście Quanzhou na południowym wschodzie Chin. Ratownicy wydobyli jednak z rumowiska po ponad 50 godzinach 10-letniego chłopca i jego matkę. Oboje żyją – podały chińskie media.

Chiny
fot. PAP/EPA

Sześciopiętrowy hotel, wykorzystywany ostatnio jako miejsce izolacji związane z epidemią nowego koronawirusa, zaczął się walić w sobotę wieczorem. Pod gruzami znalazło się 71 osób, a dziewięć innych zdołało uciec z budynku o własnych siłach.

Zawalił się hotel wykorzystywany do kwarantanny

Dotychczas z rumowiska wydobyto 61 osób. 41 z nich jest rannych, a 20 nie udało się uratować. Trwają poszukiwania pozostałych 10 – podały media, cytując informacje przekazane przez władze na wtorkowej konferencji prasowej. W nocy z poniedziałku na wtorek ratownikom udało się wyciągnąć żywych 10-letniego chłopca i jego matkę, którzy przebywali pod gruzami przez ponad 50 godzin – podała chińska agencja prasowa Xinhua.

Władze poinformowały, że w momencie katastrofy w hotelu prowadzone były prace remontowe. Właściciel budynku został wezwany na policję. Śledczy starają się ustalić, czy hotel zawalił się z powodu remontu, czy też z powodu wcześniejszych usterek konstrukcyjnych.

Zobacz także

W zawalonym hotelu umieszczano osoby, które klasyfikowano do grupy ryzyka w związku z epidemią koronawirusa. Według miejscowych mediów u wszystkich osób poddanych tam kwarantannie testy na obecność wirusa dały wynik ujemny.

Koronawirus w Chinach i innych państwach

Wywołujący groźne zapalenie płuc koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach i do tej pory rozprzestrzenił się na ok. 90 krajów. W poniedziałek poinformowano o pierwszych przypadkach zakażenia groźnym koronawirusem w Mongolii i w Panamie.

Zobacz także

Koronawirus zabił dotąd 4011 osób na całym świecie, w zdecydowanej większości w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia w ponad 100 krajach wzrosła do ponad 110 tys. W Europie największa epidemia ma miejsce we Włoszech, gdzie odnotowano 9 tys. zakażeń i 463 zgony.

Podobnie jak w Chinach, również w Korei Płd. w ostatnich dniach maleje liczba zakażonych i zmarłych z powodu Covid-19. We wtorek rano władze w Seulu poinformowały, że po odnotowaniu 35 nowych przypadków zakażeń, liczba wszystkich osób, u których potwierdzono obecność koronawirusa wynosi 7513. W ciągu ostatnich 24 godzin w Korei Płd. zmarły trzy osoby, co sprawia, że całkowity bilans zgonów wynosi teraz 54. 

RadioZET.pl/PAP