Zamknij

Chorwacka telewizja nazwała marsz 11 listopada "zgromadzeniem nacjonalistów". Są przeprosiny

Redakcja
15.11.2018 22:43
Chorwacja telewizja przeprosiła za nazwanie marszu 11 listopada zgromadzeniem nacjonalistów
fot. Szymon Mucha/Shutterstock

W relacji z marszu 11 Listopada w Warszawie chorwacka telewizja publiczna HRT nazwała pochód "zgromadzeniem nacjonalistów i skaranej prawicy". Protest w tej sprawie podjęła polska ambasada w Zagrzebiu. Dziennikarze sprostowali podaną w niedzielę informację.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przeprosiny przeczytał przed kamerami prowadzący główne wydanie wiadomości stacji HRT, który powiedział, że do niedzielnego wydania „zakradł się błąd, spowodowany wykorzystaniem niesprawdzonych źródeł i skracaniem wiadomości“. HRT przeprosił za ten błąd polską i chorwacką opinię publiczną.

- Na czele pochodu z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę szli najwyżsi przedstawiciele państwa, którzy przez nasz błąd zostali pokazani jako uczestnicy innego marszu, w którym brali udział przedstawiciele skrajnej prawicy. Oba pochody były rozdzielone policyjnym kordonem. W podpisie do materiału o marszu niezgodnie z prawdą powiedzieliśmy, że mowa o zgromadzeniu nacjonalistów. Jeszcze raz przepraszamy - powiedział prowadzący wiadomości Goran Brozović.

Zobacz także

HRT wyemitowała w niedzielnym dzienniku materiał przedstawiający marsz „Dla ciebie Polsko“ oraz fragmenty przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy. Materiał opatrzono podpisem, że chodzi o „zgromadzenie ekstremistów, którzy domagają się czystej etnicznie Polski“.

Na te słowa zareagował ambasador Polski w Chorwacji Andrzej Jasionowski, który zwrócił się do stacji z żądaniem sprostowania nieprawdziwych informacji. Nazwał materiał „niemożliwą do przyjęcia manipulacją“.

„W państwowym marszu pod hasłem "Dla ciebie Polsko" wzięli udział polski prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu i Wojska Polskiego. Ani jednym słowem nie wspomnieliście, że marsz zorganizowały władze polskie" - napisał Jasionowski.

„W pochodzie wzięło udział około 250 tys. ludzi z całej Polski, a wśród nich rodziny z dziećmi, weterani wojenni oraz cywilni uczestnicy walk o wyzwolenie spod okupacji niemieckiej, którzy w czasie II wojny światowej walczyli z faszyzmem i nazizmem. Byłbym wdzięczny, gdyby Państwo skorygowali te informacje" - podkreślił ambasador.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD