Zamknij

Ogromny pożar w Chorwacji. Spłonęło ponad 500 hektarów ziemi

03.08.2021 12:31

Chorwacja to kolejny po Turcji i Grecji kraj południa Europy, w którym wybuchły pożary. W pobliżu położonego blisko Morza Adriatyckiego miasta Trogir spłonęło już ponad 500 hektarów ziemi. Na szczęście nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych bądź osobach poszkodowanych. 

Chorwacja
fot. Facebook/DVD Trogir/You Tube (screen)

Fala upałów w południowej Europie, którą nasiliły przypływy gorącego powietrza znad Afryki Północnej, doprowadziła do pożarów na wyspach Morza Śródziemnego, w tym na włoskiej Sycylii i w zachodniej Grecji, a także na południowo-wschodnim wybrzeżu Turcji. 

Pożary w Chorwacji. Spłonęło ponad 500 hektarów ziemi

Chorwacja to kolejny popularny wśród turystów (także polskich) kraj, który musi mierzyć się ze skutkami upałów, które powodują pożary. Jak podaje Wirtualna Polska - powołując się na chorwackie serwisy informacyjne - pożar wybuchł w miejscowości Seget Gornji w środkowej Dalmacji, niedaleko 10-tysięcznego miasta Trogir. Obydwa ośrodki miejskie znajdują się ok. 30 km na wschód od Splitu. Na szczęście, na obecną chwilę brak informacji o ofiarach śmiertelnych bądź osobach poszkodowanych. 

"Pożar w pobliżu lotniska w Split, trwa akcja gaśnicza z lądu i powietrza. Strażacy ewakuują okolicznych mieszkańców. Pożar jest skierowany w stronę miasta Split o liczbie mieszkańców 178 tysięcy" - tak pisał w poniedziałek przebywający w Chorwacji dziennikarz "Super Expressu. 

Zdjęcia i nagrania żywiołu można także znaleźć w sieci. Widać na nich kłęby dymu unoszące się nad słabo zalesionymi wzgórzami:

Tak z kolei wyglądał krajobraz nad Trogirem w środku nocy z poniedziałku na wtorek. Przerażający materiał ze strażakami otoczonymi płomieniami opublikowała m.in. Ochotnicza Straż Pożarna w Trogirze. 

"Strażacy ugasili pożar, który wybuchł w Seget Gornji na przedmieściach Trogiru w poniedziałek wieczorem. Do północy spaliło się ok. 550 hektarów, głównie niskiej roślinności i trochę sosnowego lasu - poinformowało z kolei Powiatowe Centrum Operacji Pożarnych w Splicie cytowane przez lokalny portal index.hr. Portal informuje jednak, że w nocy służby porządkowe musiały zamknąć m.in. obwodnicę Trogiru i zorganizować objazd dla samochodów. 

Jak przekazał portalowi index.hr Slavko Tucaković, komendant straży pożarnej w Zagrzebiu, sytuacja jest już względnie opanowana - nie ma już dymu ani otwartego ognia, ale należy zachować szczególną ostrożność. Z kolei inny serwis - 24sata.hr - poinformował, że do tej pory w akcji gaśniczej wzięło udział prawie 200 strażaków i 49 wozów strażackich. Do walki z żywiołem ściągana także funkcjonariuszy z okolicznych miejscowości. 

Chorwacja. Pożary w tym roku mniejsze niż w 2020

Pożary w Chorwacji, zwłaszcza na wybrzeżu kraju, wybuchają często - głównie z uwagi na upały oraz wysuszoną roślinność. Tucakovic, cytowany przez portal TVN Meteo, przyznaje jednak, że w tym roku skala zjawiska jest mniejsza niż w 2020. 

- Do 31 lipca w Chorwacji odnotowaliśmy 2141 otwartych pożarów - mówię tylko o wybrzeżu. To o tysiąc mniej pożarów w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku. Spalony obszar w tegorocznych pożarach sięga ośmiu tysięcy hektarów, a w zeszłym roku mieliśmy ich już ponad 33 tysiące - powiedział.

loader

RadioZET.pl/TVN Meteo/se.pl/Twitter/Facebook/index.hr/24sata.hr