Zamknij

Chory na raka 12-latek może zrezygnować z chemioterapii. Jest wyrok holenderskiego sądu

Redakcja
11.07.2017 17:28
Chory na raka 12-latek może zrezygnować z chemioterapii. Jest wyrok holenderskiego sądu
fot. Pexels.com

Chory na raka mózgu 12-latek może zrezygnować z chemioterapii, jeśli taka jest jego wola. Tak brzmi wyrok sądu apelacyjnego w Amsterdamie. Rozwiedzeni rodzice chłopca są w tej sprawie podzieleni.

U Davida lekarze zdiagnozowali guza mózgu. W zeszłym roku lekarze usunęli mu go i zastosowali sześciotygodniowe leczenie radioterapią. Zgodnie z planem 12-latek miał w marcu 2017 r. otrzymać pięciotygodniową chemioterapię, jednak odmówił, z obawy na wystąpienie skutków ubocznych.

Głośna sprawa chorego 12-latka

Według prognoz lekarzy po leczeniu chemioterapią David ma 75-80 proc. szans na przeżycie. Bez niej szanse maleją na 50 proc. Gdy dziecko odmówiło chemioterapii sprawa została skierowana do sądu rejonowego w Alkmaar. Tam padła decyzja, że „chłopca nie można zmuszać do chemioterapii”. Od tej decyzji odwołał się ojciec 12-latka, który twierdzi, że na jego decyzję miała wpływ matka. Kobieta zdaniem byłego męża jest zwolenniczką medycyny alternatywnej.

Sąd podtrzymał wyrok

Sąd wyższej instancji podtrzymał wyrok sądu rejonowego i zgodnie z wyrokiem David - jeśli nie wyraża zgody na chemioterapię - nie może być nią leczony.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/washingtonpost/strz