Zamknij

Morze wyrzuciło ciało zakażonego koronawirusem. Lockdown na wyspie Efate

20.04.2021 15:05
Zwłoki
fot. Shutterstock

Na należącej do Vanuatu wyspie Efate na Oceanie Spokojnym znaleziono zwłoki filipińskiego marynarza. W ciele wykryto koronawirusa, a władze zakazały opuszczania wyspy przez trzy dni – podały we wtorek australijskie media.

Zwłoki odnaleziono 11 kwietnia na plaży Pango w pobliżu stolicy kraju, Port Vila. W ramach dochodzenia władze Vanuatu zatrzymały pływający pod brytyjską banderą tankowiec – informowała wcześniej nowozelandzka rozgłośnia RNZ.

Morze wyrzuciło ciało marynarza zakażonego koronawirusem

Media określają zmarłego jako filipińskiego rybaka, ale jednocześnie sugerują, że był on członkiem załogi tankowca. Według CNN w ubiegłym tygodniu statek wypłynął z Port Vila, ale kazano mu zawrócić, gdy zgłosił zaginięcie jednego z marynarzy. Nie jest jasne, czy znaleziony na plaży mężczyzna zmarł na Covid-19.

Po wykryciu koronawirusa w ciele marynarza premier Vanuatu Bob Loughman ogłosił zakaz wyjazdu z wyspy Efate przez trzy dni. W tym czasie prowadzone będzie dochodzenie epidemiologiczne. Szef rządu zaapelował do mieszkańców o dobrowolne poddawanie się testom.

Szef służb medycznych Russell Tamata potwierdził, że 16 osób umieszczono na kwarantannie w hotelu. Większość z nich to policjanci, którzy przybyli na miejsce, gdy zgłoszono znalezienie ciała.

Na Vanuatu potwierdzono jak dotąd trzy zakażenia koronawirusem, przy czym wszystkie wykryto wśród osób przybywających do tego kraju z zagranicy. Pierwszą infekcję odnotowano w listopadzie 2020 roku, a kolejne dwie w marcu br. - przekazały media, cytując dane Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

RadioZET.pl/PAP