Zamknij

Nie żyje Claude Goretta. Słynny reżyser filmowy miał 89 lat

Redakcja
21.02.2019 17:29
Claude Goretta
fot. PIERRE CIOT/AFP/East News

Nie żyje Claude Goretta. Szwajcarski reżyser filmowy znany przede wszystkim z filmu "Koronczarka" z Isabelle Huppert, zmarł w środę we śnie w Genewie w wieku 89 lat - poinformował w czwartek jego syn. Reżyser od kilku lat chorował.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Claude Goretta urodził się 23 czerwca 1929 roku w Genewie w rodzinie włoskich emigrantów. Jego ojciec, Jean-Pierre Goretta, był popularnym szwajcarskim dziennikarzem i autorem reportaży.

Nie żyje Claude Goretta. Kim był? 

Goretta studiował prawo, ale szybko zainteresował się filmem; był również producentem i scenarzystą. Od 1958 roku pracował także dla telewizji TSR, robiąc filmy dokumentalne i reportaże oraz krótkometrażowe filmy fabularne. Nakręcił w sumie około 40 filmów.

W 1973 roku jego komediodramat "Zaproszenie" otrzymał Nagrodę Jury festiwalu filmowego w Cannes.

Najsłynniejszym jego dziełem pozostaje zrealizowana w 1977 roku "Koronczarka", za którą otrzymał Nagrodę Jury Ekumenicznego w Cannes. Film był też nominowany do Złotej Palmy.

W jednym z wywiadów Goretta powiedział, że lubi robić filmy o ludziach, "którym trudno jest wyrażać uczucia". Pragnął w nich również dać głos tym, którzy nie umieją bronić się słowami.

Jego ostatni film to nakręcony w 2006 roku dwuczęściowy telewizyjny dokument fabularyzowany o francuskim egzystencjaliście i powieściopisarzu Jean-Paulu Sartrze (Sartre, l'age des passions), koncentrujący się na jego romansach z kobietami.

RadioZET.pl/PAP/DG