Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nie żyje Claude Goretta. Słynny reżyser filmowy miał 89 lat

21.02.2019 17:29
xxx wiadomosci

Nie żyje Claude Goretta. Szwajcarski reżyser filmowy znany przede wszystkim z filmu "Koronczarka" z Isabelle Huppert, zmarł w środę we śnie w Genewie w wieku 89 lat - poinformował w czwartek jego syn. Reżyser od kilku lat chorował.

Claude Goretta fot. PIERRE CIOT/AFP/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Claude Goretta urodził się 23 czerwca 1929 roku w Genewie w rodzinie włoskich emigrantów. Jego ojciec, Jean-Pierre Goretta, był popularnym szwajcarskim dziennikarzem i autorem reportaży.

Nie żyje Claude Goretta. Kim był? 

Goretta studiował prawo, ale szybko zainteresował się filmem; był również producentem i scenarzystą. Od 1958 roku pracował także dla telewizji TSR, robiąc filmy dokumentalne i reportaże oraz krótkometrażowe filmy fabularne. Nakręcił w sumie około 40 filmów.

W 1973 roku jego komediodramat "Zaproszenie" otrzymał Nagrodę Jury festiwalu filmowego w Cannes.

Najsłynniejszym jego dziełem pozostaje zrealizowana w 1977 roku "Koronczarka", za którą otrzymał Nagrodę Jury Ekumenicznego w Cannes. Film był też nominowany do Złotej Palmy.

W jednym z wywiadów Goretta powiedział, że lubi robić filmy o ludziach, "którym trudno jest wyrażać uczucia". Pragnął w nich również dać głos tym, którzy nie umieją bronić się słowami.

Jego ostatni film to nakręcony w 2006 roku dwuczęściowy telewizyjny dokument fabularyzowany o francuskim egzystencjaliście i powieściopisarzu Jean-Paulu Sartrze (Sartre, l'age des passions), koncentrujący się na jego romansach z kobietami.

RadioZET.pl/PAP/DG 

Oceń