Zamknij

Co dzieje się teraz na Nanga Parbat? Walka trwa, mamy najnowsze informacje

Redakcja
27.01.2018 23:23
Co dzieje się teraz na Nanga Parbat? Walka trwa, mamy najnowsze informacje
fot. Twitter

Denis Urubko i Adam Bielecki po morderczej wspinaczce w stronę Elisabeth Revol będą teraz odpoczywać przez najbliższą godzinę, może dwie. Nie maja ze sobą namiotu - informuje Ludovic Giambiasi, partner wspinaczkowy Francuzki.

Polska ambasada załatwia helikopter na rano, żeby zabrać Elizabeth do szpitala w Islamabadzie tak szybko, jak tylko otworzy się „okno pogodowe”.

Nie ma żadnych informacji - wbrew temu, co można znaleźć w niektórych polskich mediach - że Bielecki i Urubko idą już dalej po Tomasza Mackiewicza.

Zobacz także

Jak podkreśla Giambiasi, teraz byłoby to niemożliwe. 

„Pracujemy nad rozwiązaniem, co dalej z Tomkiem” - czytamy na jego profilu społecznościowym na Facebooku.

Mackiewicz przebywa obecnie na wysokości około 7400 metrów nad poziomem morza. Ostatnie wiadomości mówiły o tym, że Polak zmaga się z chorobą wysokościową i ślepotą śnieżną.

Tomasz Mackiewicz, co mówił o tej górze?

- Intuicja mówiła mi, że jest naprawdę cienka linia, że można się przeliczyć. Wypuścisz się za daleko i nie wrócisz - mówił Tomasz Mackiewicz po pierwszej próbie zdobycia szczytu Nanga Parbat zimą w 2013 roku. 
Himalaista został wtedy na dwa tygodnie sam powyżej 6000 m n.p.m. W tym czasie spróbował samotnego rajdu w kierunku szczytu, osiągając wysokość 7400 m. Jak przyznał - nie znał wtedy dokładnej trasy na szczyt.

Radio ZET/ŁS