Zamknij

2 biliony dolarów dla gospodarki. Rekordowa kwota do walki z koronawirusem

26.03.2020 07:44
2 biliony dolarów dla gospodarki. Rekordowa kwota do walki z koronawirusem
fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER

2 biliony dolarów – tyle wynosi pakiet pomocowy dla amerykańskiej gospodarki, mający na celu łagodzenie skutków pandemii koronawirusa. To najwyższa przegłosowana kwota w historii. Suma ta przewyższa PKB takich krajów jak m.in. Rosja czy Kanada.Tymczasem, pandemia w USA przyśpiesza - Stany Zjednoczono stały się szóstym krajem, w którym liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 przekroczyła tysiąc.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Około 2 biliony USD, czyli blisko 10 procent PKB USA, wart jest przegłosowany w środę przez amerykański Senat pakiet stymulacyjny mający na celu złagodzenie skutków koronawirusa. To największa pomoc finansowa dla gospodarki w historii. Media w USA nazywają go "mamucim".

Największa kwota w historii

2 biliony USD to - zgodnie z danymi Banku Światowego - kwota przewyższająca PKB takich państw jak Kanada, Rosja czy Brazylia.

Pakiet przewiduje m.in. fundusz o wartości 500 mld USD na pomoc dla branż znajdujących się w trudnej sytuacji. Ponadto pakiet przeznacza 350 mld USD na pożyczki dla małych firm, 250 mld USD na zwiększoną pomoc dla bezrobotnych i 100 mld USD dla szpitali. Zapisano w nim również jednorazowe bezpośrednie transfery pieniężne w wysokości 1200 USD dla każdego Amerykanina zarabiającego mniej niż 75 tys. USD rocznie.

Za ustawą liczącą 883 stron głosowali zarówno Demokraci jak i Republikanie. O porozumieniu w tej sprawie poinformowano w środę nad ranem po wielu dniach negocjacji w nerwowej atmosferze pełnej wzajemnych oskarżeń.

Pakiet ma na celu złagodzenie gospodarczych skutków epidemii koronawirusa, w wyniku której w Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 900 osób, a zakażonych jest ponad 63 tys. W USA zamknięto tysiące firm, zagrożone są miliony miejsc pracy, a ponad połowie populacji USA nakazano pozostać w domach.

Zobacz także

Izba Reprezentantów głosować będzie nad pakietem e w piątek. Szybkie podpisanie ustawy zapowiedział już prezydent Donald Trump.

Pandemia w USA przyśpiesza

Ponad 200 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu minionej doby w Stanach Zjednoczonych. USA stały się tym samym szóstym krajem, w którym przekroczono liczbę tysiąca ofiar śmiertelnych SARS-CoV-2.

Zobacz także

Przed Stanami Zjednoczonymi liczba tysiąca zmarłych została przekroczona w Chinach, Iranie, Włoszech, Hiszpanii oraz Francji.

W USA masowo przeprowadzane są testy na koronawirusa. Łączna liczba wykrytych przypadków wynosi ponad 68 tys. Szacuje się, że już w czwartek w kraju będzie więcej osób z pozytywnym testem na koronawirusa niż we Włoszech.

Zobacz także

Najgorsza sytuacja panuje w stanie Nowy Jork, na który przypada ponad połowa zdiagnozowanych przypadków w USA. Na terytorium metropolii nowojorskiej, obejmującej stan New Jersey, Long Island i południową część stanu Connecticut, wirusem zakaża się prawie 1 na 1000 osób; to najwyższy wskaźnik w kraju.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo ostrzega, że brakuje szpitalnych łóżek oraz respiratorów. Za zdecydowanie niewystarczający dla swojego stanu uznał przegłosowany w środę wieczorem przez Senat USA pakiet stymulacyjny warty ponad 2 biliony dolarów. Przewiduje on 3,8 mld dolarów na potrzeby Nowego Jorku.

Duże ogniska śmiercionośnej choroby panują także w stanie Waszyngton oraz w Kalifornii, a sytuacja szybko pogarsza się w New Jersey oraz Luizjanie. W tym ostatnim stanie - zgodnie z ostrzeżeniami gubernatora Johna Bela Edwardsa - wraz z początkiem kwietnia zabraknie respiratorów.

Zobacz także

Na niedobory uskarżają się także lekarze z Michigan. System służby zdrowia w stanie nad Wielkimi Jeziorami jest na skraju załamania - brakuje łóżek szpitalnych, maseczek ochronnych oraz testów. Hotele i szkoły przygotowywane są jako tymczasowe miejsca przebywania chorych.

Zobacz także

"Washington Post" na swoim portalu pisze, że w USA "rynek zaopatrzenia medycznego pogrążył się w chaosie". Ceny środków medycznych rosną, a gubernatorzy i lekarze wzywają prezydenta Donalda Trumpa do uruchomienia większego wsparcia federalnego.

Do tej pory w USA co najmniej 17 stanów zdecydowało się na wprowadzenie nakazu pozostania w domach. Od środy takie obostrzenia obowiązują ponad połowę Amerykanów; mogą oni wyjść z domu tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

 

RadioZET.pl/PAP