Zamknij

Covid-19 pokonała 116-letnia Turczynka. Trzy tygodnie była na intensywnej terapii

PAP
04.09.2021 21:26
116-latka pokonała Covid-19
fot. IHA/Associated Press/East News

Koronawirusa pokonała 116-letnia Turczynka. Kobieta jest jedną z najstarszych osób na świecie, które wygrały z Covid-19. Przez trzy tygodnie była na szpitalnym oddziale intensywnej terapii.

Pandemia koronawirusa przyniosła do tej pory w Turcji ponad 6,4 mln przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Wśród nich znalazła Ayse Karatay. - Moja matka zachorowała w wieku 116 lat i przebywała przez trzy tygodnie na oddziale intensywnej terapii - powiedział jej syn Ibrahim, w rozmowie z agencją Demiroren.

Dodał, że jego matka otrzymała jedną dawkę chińskiej szczepionki Sinovac przeciw Covid-19, zanim zachorowała miesiąc temu. Miała zakazić się koronawirusem od kogoś z członków rodziny.

Covid-19 niestraszny stulatkom

- Teraz jest lepiej z jej zdrowiem. Mama dochodzi do siebie - oznajmił Ibrahim. Seniorka została już przeniesiona na zwykły oddział szpitalny.

Ayse Karatay urodziła się w Imperium Osmańskim, gdzie dokładne daty urodzenia były rzadko zapisywane - przypomina agencja AP. Starszą od niej osobą, która pokonała koronawirusa, była francuska siostra zakonna Andree. Wyleczyła się z infekcji w lutym, na kilka dni przed swoimi 117. urodzinami.

RadioZET.pl/PAP

C