Zamknij

Badania: kobiety w ciąży z Covid-19 i bez szczepienia trafiają pod respiratory

PAP
30.07.2021 15:26

Kobiety w ciąży bez szczepienia przeciw Covid-19 z powodu poważnego przebiegu choroby coraz częściej trafiają do szpitali - wynika z badań opublikowanych w piątek w Wielkiej Brytanii. Aż 98 proc. z nich, które trafiły do szpitala z koronawirusem, nie miały przebytych szczepień.

Kobiety w ciąży bez szczepienia trafią pod respiratory
fot. DG FotoStock/Shutterstock (ilustracyjne)

Covid-19 stanowi ogromne zagrożenie życia i zdrowia dla kobiet w ciąży. W Wielkiej Brytanii od początku pandemii do szpitali trafiło 3371 kobiet w ciąży zakażonych koronawirusem.

W pierwszej fazie umiarkowane lub ciężkie obawy miało 24 proc. hospitalizowanych, w czasie gdy dominującym wariantem koronawirusa była Alfa (wariant brytyjski) - odsetek ten wynosił 36 proc. Aktualnie, gdy dominuje wariant Delta (indyjski), jest to już 45 proc. - wskazali naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Kobiety w ciąży bez szczepień bardzo ryzykują

Od początku lutego tego roku do szpitali z powodu Covid-19 przyjęte zostały 742 kobiety w ciąży, przy czym nie było wśród nich ani jednej, która byłaby w pełni zaszczepiona, a tylko cztery były po jednej dawce szczepienia. Jak wykazali naukowcy, w ciągu ostatnich trzech miesięcy, gdy dominujący stał się wariant Delta, do szpitali trafiło 171 kobiet w ciąży, z czego ponad 98 proc. nie było zaszczepionych wcale, a trzy dostały tylko jedną dawkę.

Według badań spośród tych, które trafiły do szpitali w ciągu ostatnich trzech miesięcy, 33 proc. wymagało podłączenia do respiratora, u 37 proc. rozwinęło się dodatkowo zapalenie płuc, a 15 proc. wymagało przeniesienia na oddział intensywnej terapii. Ponadto w jednym na pięć przypadków nastąpił przedwczesny poród, prawdopodobieństwo cesarskiego cięcia zwiększyło się dwukrotnie, a jeden na pięć noworodków trafił na odział opieki neonatologicznej.

W Wielkiej Brytanii od połowy kwietnia kobiety w ciąży mogą być szczepione preparatami firm Pfizer/BioNTech lub Moderna, a podawanie drugiej dawki jest zalecanie po ośmiu tygodniach od pierwszej.
Według danych rządowej agencji Public Health England do tej pory w Anglii co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymały 51 724 kobiety w ciąży, a spośród nich 20 648 dostało także drugą.

Jest to jednak niewielki odsetek wszystkich kobiet w ciąży, bo jak się szacuje, w latach 2020-21 było ich w Anglii ok. 606,5 tys.

loader

RadioZET.pl/PAP/Bartłomiej Niedziński