Zamknij

"Każde niezaszczepione dziecko zostanie zainfekowane". Lekarz ostrzega przed Covid-19

23.09.2021 07:46
Koronawirus szkodzi nieszczepionym dzieciom
fot. JOSEPH PREZIOSO/AFP/East News

Bez szczepień praktycznie wszystkie dzieci w wieku 12-15 lat w którymś momencie pandemii zostałyby zakażone koronawirusem, bo obecnie to w tej grupie wiekowej rozprzestrzenia się on najszybciej – uważa naczelny lekarz Anglii Chris Whitty.

Koronawirus doprowadziłby do masowych zachorowań dzieci na Covid-19, gdyby nie szczepienia – przekonywał lekarz Chris Whitty. Jeszcze w zeszłym roku wskazywano, że "starsze" mutacje SARS CoV-2 nie czynią znaczących szkód w organizmie młodych, zwłaszcza nastolatków. Sytuacja epidemiczna uległą jednak znaczącej zmianie.

– Na tyle, na ile możemy ocenić, w tej grupie wiekowej zdecydowanie ma miejsce obecnie znacząca transmisja. Praktycznie każde niezaszczepione dziecko zostanie zainfekowane w pewnym momencie między 12. a 15. rokiem życia – powiedział Whitty odpowiadając na pytania poselskiej komisji zdrowia. Dodał, że około połowa dzieci już miała koronawirusa w czasie tej pandemii.

"Każde niezaszczepione dziecko zostanie zainfekowane"

W Wielkiej Brytanii w poniedziałek zaczęły się szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat. Podobnie jak te z grupy 16-17 lat, na razie dostaną one tylko jedną dawkę szczepionki. Takowe są możliwe w Polsce już od czerwca, jednak rozpoczęta we wrześniu kampania szczepień w szkołach przynosi rozczarowujące skutki.

Whitty zaznaczył, że szczepienia dzieci nie są czymś, co automatycznie rozwiąże wszystkie problemy, ale znacząco zmniejszą one ryzyko zakłóceń w edukacji. – Zdecydowana większość dzieci, które obecnie nie miały Covid, będzie go miała w pewnym momencie. Nie stanie się to koniecznie w ciągu najbliższych dwóch czy trzech miesięcy, ale wcześniej czy później go złapią, ponieważ jest to niezwykle zakaźne. Szczepienie zmniejszy to ryzyko – mówił lekarz.

W Wielkiej Brytanii podano dotychczas 93,2 mln szczepionek przeciw Covid-19, z czego ponad 48,6 mln to pierwsze dawki, a prawie 44,6 mln - drugie. Oznacza to, że przynajmniej jedną przyjęło 89,5 proc. osób powyżej 16 lat, a w pełni zaszczepione jest 82 proc. Mimo wysokiego poziomu zaszczepienia, na Wyspach trwa kulminacja kolejnej fali zakażeń – w ciągu ostatniej doby wykryto 34,4 tys. zakażeń koronawirusem, potwierdzono też 166 zgonów z powodu Covid-19. W przypadku zakażeń jest to wzrost o prawie 4 tys. w stosunku do bilansu sprzed tygodnia, natomiast liczba zgonów spadła o 35 mniejsza.

RadioZET.pl/PAP - Bartłomiej Niedziński

C