Zamknij

Austria szykuje się na nową falę uchodźców. Służby już trenują

Redakcja
26.06.2018 15:21
Austria szykuje się na nową falę uchodźców. Służby już trenują
fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Setki austriackich policjantów i żołnierzy ćwiczyło odpieranie uchodźców na granicy. Władze w Wiedniu argumentują, że chcą w ten sposób przygotować się na powtórkę kryzysu migracyjnego z 2015 roku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ćwiczenia z udziałem ponad 720 policjantów i żołnierzy przeprowadzono w pobliżu południowej granicy Austrii ze Słowenią. Przed trzema laty znalazła się na trasie tzw. szlaku bałkańskiego, którym tysiące imigrantów i uchodźców próbowało dostać się do Europy Zachodniej.

W ćwiczeniach wzięły udział m.in. dwa śmigłowce Black Hawk. Rolę imigrantów, którzy próbowali dostać się przez słoweńsko-austriacką granicę, odgrywali policyjni kadeci.

Zobacz także

Niemcy bez decyzji, co dalej z imigrantami

– Państwo, które w razie czego nie potrafi efektywnie chronić swoich granic, straci swoją wiarygodność – powiedział we wtorek Herbert Kickl, minister spraw wewnętrznych Austrii do dziennikarzy.

Ograniczenie liczby imigrantów to jedna ze sztandarowych obietnic wyborczych Austriackiej Partii Ludowej (OVP) oraz Wolnościowej Partii Austrii (FPO) tworzącej obecnie rząd w Wiedniu.

Komentując ćwiczenia dla dziennika „Bild”, wicekanclerz Austrii Heinz-Christian Strache powiedział, że są one odpowiedzią na „wywołaną przez Niemcy debatę na temat zamykania granic wewnętrznych w Europie”.

Koalicjanci w niemieckim rządzie – CDU i CSU – nadal nie mogą dojść do porozumienia w sprawie polityki migracyjnej i ochrony granic.

RadioZET.pl/AFP/Deutche Welle/PTD