Zamknij

Cyberatak na szpitale w Kanadzie

30.10.2020 04:07
Lekaż zakaźnik
fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Cyberatak na szpitale spowodował, że w w środę i czwartek niektóre szpitale w prowincji Quebec musiały odłączyć się od Internetu. Kanadyjskie media podały, że przestępcy zaatakowali także szpitale w USA.

Ataki, których celem jest uzyskanie okupu w zamian za odblokowanie zaszyfrowanych danych na serwerach, spowodowały, że w Montrealu kilka szpitali odłączono profilaktycznie od internetu, wyłączono też zdalny dostęp do sieci. Choć – jak podawały media – systemy informatyczne funkcjonują sprawnie, szpitale dysponują też kopiami baz danych, to utrudnione jest np. automatyczne przekazywanie danych o wynikach testów na COVID-19.

Minister zdrowia prowincji Quebec Christian Dubé potwierdził, że systemy informatyczne jednego z centrów opieki szpitalnej w Montrealu zostały „szybko wyłączone” po wykryciu ataku jeszcze w środę, „by chronić dane pacjentów”. Nie wiadomo ile dokładnie szpitali w rejonie Montrealu było celem ataku, trwa dochodzenie przedstawicieli rządu Quebec, policji federalnej i Microsoftu.

Rosnące zagrożenie cyberatakami

Kanadyjskie media podały, że w minioną środę amerykańskie służby ostrzegły, iż tego typu ataki są „rosnącym i bliskim zagrożeniem”. Według cytowanych opinii ekspertów, obecne ataki mogą być dokonywane z wykorzystaniem ransomware, do którego uruchomienia dochodzi poprzez kliknięcie załącznika w niegroźnie wyglądającym mailu.

Kanadyjskie rządowe Centrum Cyberbezpieczeństwa od 4 października ostrzegało przed ryzykiem „ataku o zakresie światowym prowadzonym z wykorzystaniem ransomware Ryuk”. Media przypomniały, że ten typ przestępczego oprogramowania wykorzystuje inne programy, takie jak Emotet i Trickbot, które początkowo były napisane do kradzieży danych finansowych i haseł.

W maju br. kanadyjskie agencje wywiadu ostrzegły przed finansowanymi przez obce rządy próbami kradzieży wyników badań naukowych, prowadzonych podczas pandemii w Kanadzie i przed zagrożeniami dla instytucji medycznych. Zwrócono uwagę, że cyberprzestępcy mogą wykorzystać pandemię, aby wyłudzić np. okup, w związku z istniejącą presją na instytucje służby zdrowia. Wywiad wymieniał działania phishingowe, wykorzystywanie krytycznych słabości systemów czy słabości certyfikatów, a także działania „inżynierii społecznej”.

Radiozet.pl/PAP