Zamknij

Cyklon Amphan przybiera na sile, są pierwsze ofiary [MAPA]

20.05.2020 12:24
Cyklon Amphen
fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Cyklon Amphan uderzył u wybrzeża Bangladeszu oraz Indii. Są pierwsze ofiary. Jeden z najpotężniejszych cyklonów w ostatniej dekadzie zagraża mieszkańcom. Ewakuację utrudnia epidemia koronawirusa.

Z godziny na godzinę cyklon Amphan nabiera mocy. Ludzie ewakuują się jak najdalej żywiołu, aby uniknąć tragedii. Jak podaje portal Hindustan Times, są pierwsze ofiary cyklonu. To m.in. dwumiesięczne dziecko, na które zawaliła się ściana, gdy maleństwo spało.

Cyklon Amphan coraz silniejszy

Meteorolodzy już kilka dni temu ostrzegali przed cyklonem Amphan. Twierdzili, że to jeden z najpotężniejszych cyklonów ostatnich lat. W sieci można zobaczyć już pierwsze nagrania, które ukazują, jak silny jest żywioł. W Indiach i Bangladeszu szaleje silny wiatr i  deszcz. Jednak najgorzej ma być wieczorem czasu lokalnego — to wtedy Amphan ma pokazać swoją pełną siłę — przekazuje portal TVN Meteo.

Ucieczka przez cyklonem

BBC podaje, że ewakuowało się już miliony mieszkańców z najbardziej zagrożonych miejscowości. Ewakuacja ciągle trwa. Niestety utrudnia ją pandemia koronawirusa — potrzebna jest większa liczba budynków, która przyjmie ewakuowanych w optymalnych warunkach. Co więcej, część osób nie zgodziła się poddać procedurze ucieczki w obawie przed zarażeniem SARS-CoV-2, przebywając z wieloma ludźmi w schronie. 

Zobacz także

Najsilniejszy cyklon od kilkudziesięciu lat

Według meteorologów cyklon Amphan został zaklasyfikowany w skali Saffira-Simpsona z najwyższym wskaźnikiem. 5 - oznacza wiatr o sile ponad 250 km/h. Przewiduje się jednak, że w porywach może on nawet osiągać 300 km/h. Oprócz tego żywiołowi towarzyszy deszcz i gigantyczne fale powodujące zalewanie całych miejscowości. Niewątpliwie cyklon Amphan może spowodować ogromne szkody.

Zobacz także

Jak podają zagraniczne media, ostatni tak ogromny cyklon pojawił się nad Zatoką Bengalską w 1999 roku. Liczba ofiar wynosiła wtedy 10 tysięcy osób.

RadioZET.pl/Hindustan Times/BBC/TVN Meteo