Zamknij

Atak cyklonu Kenneth w Mozambiku. Potężny wiatr zabił 3 osoby

Redakcja
26.04.2019 19:51
Cyclone Kenneth
fot. PAP/EPA

Atak cyklonu Kenneth. Wiatr z siłą 220 km/godz. uderzył w piątek w wybrzeże Mozambiku w południowo-wschodniej Afryce. ONZ ostrzega przed ogromnymi powodziami i katastrofą humanitarną.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Cyklon Kenneth  to drugi w ostatnich sześciu tygodniach cyklon, który dewastuje Mozambik. Ma kategorię czwartą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, a obfite opady deszczu w najbliższych 10 dniach, jak przewidują meteorolodzy, mogą być w skutkach groźniejsze niż w przypadku cyklonu Idai, który w zeszłym miesiącu zabił 600 osób, a tysiące zmusił do opuszczenia domostw.

Cyklon Kenneth zabił co najmniej trzy osoby

Kenneth uderzył w wybrzeże Mozambiku w noc z czwartku na piątek, a agencje piszą, że co najmniej od 60 lat nie było tam tak gwałtownego sztormu. W mieście Pemba drzewo zabiło kobietę, a w dystrykcie Macomia w prowincji Cabo Delgado wiele domów zostało doszczętnie zniszczonych. W nadbrzeżnej miejscowości Palma zatonęły cztery kutry, a na zamieszkanej przez 7 tys. osób wyspie Ibo 90 proc. ludności zostało pozbawionych dachu nad głową. Według AP zginęły tam dwie osoby.

Mieszkańcy zniszczonych terenów przypominają, że 24 godziny przed uderzeniem cyklonu służby pogodowe wydały ostrzeżenia.

Nikt tu nie wiedział, czym jest cyklon, więc alarm został zlekceważony. A teraz wiele osób nie ma domów i szuka schronienia u mnie

Jorge Salzera, właściciel hotelu na wyspie Ido

ONZ przypomina, że Mozambik to jeden z najbiedniejszych krajów świata, a skutki cyklonu mogą wymagać w tym kraju nowych operacji pomocy humanitarnej. Agencja zarządzania katastrofami w Mozambiku ostrzega, że wkrótce ponad 700 000 osób może potrzebować wsparcia ze strony organizacji pomocowych.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) informuje, że największe zniszczenia są w dystryktach Quissanga, Macomia i Muidumbe w prowincji Capo Delgado na północy kraju. Obszary te są także najbardziej zagrożone ulewnymi deszczami i powodziami. - To są tereny o większym ubóstwie niż w przypadku miejsc dotkniętych przez cyklon Idai - powiedziała rzeczniczka MKCK w Mozambiku Katie Wilkes. Dodała, że cyklon Kenneth, zanim dotarł do Mozambiku, uderzył w wyspy Komory na Oceanie Indyjskim, gdzie deszcze zalały ok. 1000 domów i zniszczone zostały główne uprawy.

Zobacz także

Pod koniec zeszłego miesiąca przez południowo-wschodnią Afrykę, w tym Mozambik, Zimbabwe i Malawi, przetoczył się cyklon Idai, którego skutki odczuło, według ONZ, 2,6 mln ludzi. W środkowej części Mozambiku dach nad głową straciło ponad 400 tysięcy osób. 

RadioZET.pl/PAP