Zamknij

Burze śnieżne utrudniają powroty Amerykanów po Święcie Dziękczynienia

29.11.2019 07:49
cyklon bombowy
fot. My North West

Burze śnieżne i wzmożone opady śniegu utrudniają powroty Amerykanów do domów po Dniu Dziękczynienia - podają amerykańskie media. W czwartek wieczorem na kilka godzin zamknięto autostradę międzystanową nr 5, w związku z burzą śnieżną w Grapewine w Kern County.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Autostrada międzystanowa nr 5 (Interstate 5), która biegnie wzdłuż Zachodniego Wybrzeża od granicy z Meksykiem do granicy z Kanadą (2223 km), była zamknięta w obu kierunkach do godzin popołudniowych w czwartek.

Zobacz także

Prognozy wskazują, że opady deszczu i śniegu będą w dalszym ciągu utrudniać powroty Amerykanów do domów po Święcie Dziękczynienia. Złe warunki pogodowe panują w Stanach Zjednoczonych od środy. Dwa fronty atmosferyczne, niosące intensywne opady śniegu, zaatakowały wtedy sporą część terytorium USA. Na drogach utknęły dziesiątki tysięcy pojazdów, odwołano lub opóźniono setki lotów.

Głęboki śnieżny niż nazywany "bombą cyklonową" zaatakował stany Północnego Zachodu; w wielu rejonach spadło ponad 1,2 metra śniegu paraliżując ruch drogowy. Śnieżyce zaatakowały w dniach największego natężenia podróży samochodowych i lotniczych w całym roku. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Automobilowego (AAA) rekordowa liczba 55 milionów Amerykanów udała się w podróż na odległość co najmniej 50 mil (80 km).

Zobacz także

Dzień Dziękczynienia, obchodzony w listopadzie, w czwarty czwartek miesiąca, upamiętnia ucztę w 1621 r. pierwszych kolonistów i Indian z plemienia Wampanoag, podczas której dziękowano Opatrzności za udane zbiory i dar zdrowia. W tym dniu tradycyjnym daniem jest nadziewany indyk.

RadioZET.pl/ PAP