Zamknij
pożar na Cyprze
8 Zobacz galerię
fot. IAKOVOS HATZISTAVROU/AFP/East News

Potężny pożar na Cyprze od soboty pustoszy południową flankę lasu w górach Troodos. Cztery osoby zginęły - poinformowały w niedzielę władze tego kraju. Prezydent Nikos Anastasiadis ubolewał na Twitterze nad "największą tragedią od kilkudziesięciu lat".

W pożarze na Cyprze zginęły cztery osoby. Zwęglone zwłoki znaleziono w pobliżu wsi Odos w dystrykcie Larnaka na południu Cypru - powiedział dziennikarzom minister spraw wewnętrznych Nikos Nuris. Dodał, że ofiary są identyfikowane i, że mogą to być czterej obywatele Egiptu zaginieni od soboty.

W ramach ostrożności przed rozprzestrzeniającym się żywiołu ewakuowano kilka okolicznych wsi. W sobotę wieczorem na cypryjskim niebie widać było gęstą chmurę dymu - podaje AFP. Pożar, który wybuchł w sobotę na północ od portowego miasta Limassol, został wszelako opisany przez władze jako jeden z najgorszych w najnowszej historii. Niszczy on południowe zbocze pasma górskiego Troodos, zielonych płuc Cypru - wskazuje agencja.

Cypr. "Największy pożar od 1974 roku". Władze apelują o pomoc do sąsiadów

Pożar, niszczący obecnie południową flankę pasma leśnego gór Troodos, jest "największym" odnotowanym na wyspie od dziesięcioleci - napisał na Twitterze prezydent Anastasiadis. "To jest tragedia. Największy pożar od 1974 roku (kiedy wyspa została podzielona" - ubolewał. Prezydent podkreślił, że doszło do utraty "życia, mienia, ziemi i lasów" i "rząd natychmiast udzieli pomocy ofiarom i ich krewnym".

W obliczu skali katastrofy cypryjskie władze wystosowały w sobotę wieczorem apel o pomoc międzynarodową. Grecja wysłała już dwa samoloty gaśnicze, wsparcie zapowiedział też Izrael. Do sobotniego wieczora zmobilizowano ponad 20 wozów strażackich, sześć śmigłowców i cztery samoloty, a także brytyjskich żołnierzy stacjonujących w brytyjskich bazach na wyspie.

Cypr, położony w południowo-wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, doświadcza częstych pożarów lasów podczas długiej letniej suszy, która tradycyjnie trwa od czerwca do października.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP