Zamknij

Cyryl broni mobilizacji Putina. "Zabici w wojnie będą oczyszczeni ze wszystkich grzechów"

26.09.2022 10:14

Patriarcha Moskwy Cyryl zabrał głos w sprawie mobilizacji na front w Ukrainie, którą w środę ogłosił Władimir Putin. Powiedział, że zabici na wojnie żołnierze "zostaną oczyszczeni ze wszystkich grzechów".  

Patriarcha Moskwy Cyryl
fot. AP/Associated Press/East News (ilustracyjne)

Kreml zmaga się z falą niezadowolenia wśród Rosjan po ogłoszeniu mobilizacji przez Władimira Putina. Oficjalnie ma ona objąć tylko 300 tys. rezerwistów z doświadczeniem wojskowym, ale zdaniem ekspertów i niezależnych mediów w sumie do armii może trafić nawet milion dodatkowych żołnierzy.

Wsparcia dla władz Rosji, podobnie jak przy poprzednich kontrowersyjnych decyzjach, udziela rosyjska cerkiew prawosławna. W niedzielę w homilii podczas niedzielnych uroczystości do ostatnich wydarzeń odniósł się patriarcha Moskwy Cyryl.

Cyryl broni mobilizacji Putina. "Taka ofiara oczyszcza grzechy"

- Wiemy, że wielu dzisiaj ginie na polach morderczych walk. Kościół modli się, aby ta bitwa zakończyła się jak najszybciej, aby jak najmniej braci zabijało się nawzajem w tej bratobójczej wojnie - powiedział patriarcha moskiewski i całej Rusi.

Dodał: - Jednocześnie Kościół zdaje sobie sprawę, że jeśli ktoś, kierując się poczuciem obowiązku i koniecznością dotrzymania przysięgi, pozostaje wierny swojemu powołaniu i umiera podczas pełnienia służby wojskowej, to bez wątpienia dokonuje czynu równego poświęceniu. Poświęca się dla innych. Dlatego wierzymy, że ta ofiara oczyszcza wszystkie grzechy tej osoby.

Takie słowa można odczytywać jako błogosławieństwo Cyryla dla wysyłania kolejnych wojskowych i rekrutów na front wojny w Ukrainie. W poprzednich miesiącach patriarcha moskiewski i całej Rusi bronił decyzji Putina o inwazji na Ukrainę. Argumentował, że większym zagrożeniem jest gender i społeczność LGBT z Zachodu i rosyjska ludność Donbasu jest w niebezpieczeństwie.

loader

RadioZET.pl/Ukraińska Pravda