Zamknij

Pożar wrócił do Czarnobyla. Apel władz Kijowa

17.04.2020 15:37
pożar wrócił do Czarnobyla
fot. VOLODYMYR SHUVAYEV/AFP/East News

W Kijowie nie ma skażenia radiacyjnego, zadymienie w mieście spowodowane jest pożarami - zapewnił w piątek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Według serwisu IQAir powietrze w Kijowie od czwartku wieczorem jest najbardziej zanieczyszczone ze wszystkich miast świata. Władze miasta apelują o pozostanie w domach. Jak potwierdza Polska Agencja Atomistyki, nie ma zagrożenia radioaktywności.

Kliczko mówił o tym po naradzie w strefie czarnobylskiej, gdzie wciąż tli się trawa i ściółka. Podkreślił, że nie ma tam otwartego ognia.

Jak poinformowała Kijowska Miejska Administracja Państwowa, w czwartek wieczorem w związku ze zmianą kierunku wiatru do Kijowa przedostały się produkty spalania z pożarów w obwodzie żytomierskim i w strefie czarnobylskiej. W obwodzie żytomierskim pożar objął 50 ha lasu. Według służby ds. sytuacji nadzwyczajnych płoną też trawy w obwodzie kijowskim.

Pożar w Czarnobylu opanowany. „Ogień nie przedostał się do elektrowni jądrowej” [ZDJĘCIA]

Władze Kijowa poinformowały, że w powietrzu w stolicy obecny jest formaldehyd i dwutlenek azotu. Od czwartkowego wieczoru w mieście czuć zapach spalenizny.

W związku ze smogiem ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy zarekomendowało mieszkańcom Kijowa pozostanie w domach, nieotwieranie okien, sprzątanie na mokro i picie dużej ilości płynów.

Czarnobyl: Pożar wciąż stanowi zagrożenie?

Jak podaje portal napromieniowani.pl, radość z ugaszenia pożaru okazała się przedwczesna. Ogień miał pojawić się niedaleko Strefy Zamkniętej na południu w pobliżu wiosek: Iłownica i Rosocha. Serwis donosi, że minionej nocy spłonęły cztery wioski: Rudki, Buda, Krasne i Tłusty Las, ale żadne oficjalne źródła na Ukrainie nie potwierdziły tych doniesień.

Jak podkreślił minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow, smog w Kijowie jest wynikiem wypalania traw i śmieci na terytorium prywatnych gospodarstw. Zapewnił, powołując się na dane służb ds. sytuacji nadzwyczajnych, że tło promieniowania w Kijowie i w obwodzie kijowskim jest w granicach normy.

Pożar w Czarnobylu: Komentarz Państwowej Agencji Atomistyki

Jak uspokaja Państwowa Agencja Atomistyki, na terenie Polski nie występuje zagrożenie radioaktywności. Jednak przestrzega się przed przyjmowaniem preparatów z jodem, co może być szkodliwe dla zdrowia.

- Poziomy skażeń promieniotwórczych powietrza wynikające z pożarów lasów w otoczeniu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej nie mają obecnie wpływu na sytuację radiacyjną na terenie Polski - podano.

W czwartek nad Kijowem przeszła też burza piaskowa, spowodowana - według kijowskiego zarządu ds. ekologii i zasobów naturalnych - zmianami klimatu. - Bezśnieżna zima, brak regularnej normy opadów. Skutek - powietrzna erozja gruntów, spadek poziomu wód gruntowych, co jest przyczyną tworzenia się pyłu, który do stolicy przyniósł północno-zachodni wiatr - czytamy w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

RadioZET.pl/PAP, tvn24.pl