Zamknij

Likwidator z Czarnobyla obejrzał serial HBO. Chwilę później popełnił samobójstwo

18.07.2019 22:25
Nagashibay Zhusupov
fot. Twitter.com

Żołnierz rezerwy z kazachskiego miasta, który jako jeden z pierwszych brał udział w likwidacji skutków katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu, popełnił samobójstwo. Niedługo przed śmiercią obejrzał serial ''Czarnobyl'' HBO. O tragedii weterana poinformował brytyjski dziennik ''Daily Mail''.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Brytyjska gazeta cytuje córkę likwidatora Nagaszybaja Jusupowa. Kobieta zdradza, że jej ojciec oglądał serial ''Czarnobyl'' ze łzami w oczach. Najnowsza produkcja HBO przypomniała mu o jego osobistej porażce.

Po katastrofie władze przyznały Jusupovi medal, ale odmówiły przydzielenia mieszkania, które w nagrodę otrzymywali inni likwidatorzy. Mężczyzna żył w opłakanych warunkach.

Sprawa jest szeroko komentowana nad Tamizą, gdzie mini serial o katastrofie w Czarnobylu bije rekordy oglądalności. Film wpłynął też na ożywienie dyskusji na temat składowania odpadów nuklearnych w Wielkiej Brytanii, która ma ich tyle, że mogłaby nimi wypełnić stadion piłkarski Wembley.

Katastrofa jądrowa w Czarnobylu 

Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla wciąż obowiązuje zakaz osiedlania się.

Z Londynu dla Radia ZET Anna Rączkowska