Zamknij

Konkurs na stażystkę w państwowej spółce. Kandydatki... pozowały w bikini

Redakcja
26.06.2017 13:39
Czechy
fot. Facebook

Na dość nietypowy pomysł wpadło jedno z państwowych przedsiębiorstw w Czechach. Elektrownia nuklearna CEZ postanowiła zorganizować konkurs dla potencjalnych stażystek, w ramach którego kandydatki m.in. eksponowały swoje ciała w bikini. Jednak w wyniku zarzutów o seksizm, firma wycofała się z przeprowadzenia konkursu.

Informację na temat konkursu Maturantka roku 2017 (przeznaczonego dla absolwentek szkół średnich), konsorcjum CEZ ogłosiło na swoim profilu na Facebooku. Pojawiła się tam również obszerna galeria ze zdjęciami potencjalnych stażystek w strojach kąpielowych.

"Zostawcie lajka i pomóżcie jednej ze ślicznotek dostać się na staż" - czytamy w poście.

Dziesięć wybranych w drodze eliminacji uczestniczek miało bowiem stanąć w szranki o tytuł "Maturantki energii". Dodatkową nagrodą, ufundowaną przez elektrownię, miał być 2-tygodniowy staż w strukturach przedsiębiorstwa.

Inicjatorzy spotkali się jednak z krytyką i zarzutami o seksizm oraz przedmiotowe traktowanie kobiet.

– Konkurs jest absolutnie poza granicami etyki. Uważam, że to niedopuszczalne, że w 2017 roku ktoś otrzymuje zawodową propozycję, bo wygląda dobrze, a co więcej – bo jego wygląd został doceniony przez innych – powiedziała w rozmowie z portalem aktualne.cz ekspert w dziedzinie praw kobiet Petra Havlikova.

W ostateczności CEZ zdecydował się więc zrezygnować z przeprowadzenia konkursu. Firma wydała też stosowne oświadczenie, w którym przeprosiła za całą inicjatywę. Zapewniono również, że cała dziesiątka będzie miała szanse odbyć staż.

RadioZET.pl/Facebook/Wprost/MP