Zamknij

Polscy górnicy zginęli w czeskiej kopalni. Powstał film o wypadku w Karwinie

22.06.2019 15:59
Polscy górnicy zginęli w czeskiej kopalni. Powstał film o wypadku w Karwinie
fot. Polska Press/East News

Pół roku po tragicznym wypadku w kopalni węgla CSM Stonawa w czeskim Karwinie powstał film o tamtym wydarzeniu – donosi portal gospodarczy Wnp.pl. W wyniku wybuchu metanu zginęło 13 górników, w tym 12 Polaków.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Film „Wybuch w kopalni” wyemitowała dziś czeska telewizja publiczna. To dokument przybliżający kulisy feralnego 20 grudnia 2018 roku. Autorka filmu Marta Pilarzova rozmawiała z górnikami i ratownikami, którzy przeżyli wybuch.

Zobacz także

Autorka przedstawiła przyczyny tragedii. Jako pierwsza odważyła się pokazać światu informacje, które do tej pory krążyły jedynie poza kamerą. Pilarzova jest przekonana, że urządzenia rejestrujące stężenie metanu dawały fałszywe odczyty.

- Mierniki są, ale umieszcza się je tam, gdzie nie ma ciśnienia metanu. Jeżeli umieszczone są na górze i wskazują na niebezpieczne stężenie, to przenosi się je niżej - powiedział w filmie polski górnik, który przeżył wybuch metanu. 

Właściciele spółki kontrolującej kopalnie odrzucili te tezy, które nazywają wprost "spekulacją".

- To nonsens, żeby ktoś zasłaniał mierniki po to, by stracić życie - powiedział w dokumencie rzecznik spółki OKD Ivo Czelechovsky. 

Śledztwo w sprawie wypadku w Karwinie trwa już kilka miesięcy. Prokuratura czeska wciąż czeka na "zakończenie ekspertyz biegłych". Póki co służby nie udzielają jakichkolwiek informacji.

RadioZET.pl/Wnp.pl