Zamknij

Wstrzymano proces ekstradycji byłego lidera syryjskich Kurdów

Redakcja
19.03.2018 17:38
Wstrzymano proces ekstradycji byłego lidera syryjskich Kurdów
fot. Wikimedia Commons

Wstrzymany został proces ekstradycji Saliha Muslima, byłego współprzewodniczącego ugrupowania syryjskich Kurdów, Partii Unii Demokratycznej (PYD) - poinformowała w poniedziałek czeska prokuratura generalna. Wydania Muslima domaga się Turcja.

Kurdyjski polityk został zatrzymany 25 lutego przez czeską policję w hotelu w Pradze. Władze Turcji domagały się, by jego areszt został przedłużony w oczekiwaniu na wniosek o ekstradycję. Jednak czeski sąd wypuścił Muslima na wolność pod koniec lutego. Według Ankary, która oskarża Kurda m.in. o działanie na szkodę państwa tureckiego, taka decyzja oznacza "wspieranie terroryzmu" i jest niezgodna z prawem międzynarodowym.

Poniedziałkowa decyzja oznacza z kolei, że czeskie władze definitywnie zamknęły sprawę Muslima. "Prokurator generalny wstrzymał procedurę (ekstradycji), ponieważ osoba ta nie znajduje się na terytorium Republiki Czeskiej, a zatem proces ten nie może być kontynuowany" - powiedziała rzeczniczka prokuratury Stepanka Zenklova.

Po wyjściu na wolność Muslim obiecał, że pozostanie w Unii Europejskiej i będzie współpracował z sądem i władzami, jeśli w jego sprawie toczyć się będzie jeszcze jakieś postępowanie. Teraz jednak, jak podkreślił jego prawnik Miroslav Krutina, Muslim może się udać gdzie zechce.

Tureckie władze zwróciły się już z prośbą o zatrzymanie i ekstradycję Muslima do Czech i Niemiec, a następnie do Szwecji, dokąd udaje się wielu muzułmanów po wyjeździe z Czech, ale Sztokholm nie przychylił się do tego wniosku.

67-letni Muslim, którego Ankara uznaje za "szefa ugrupowania terrorystycznego", był poszukiwany od listopada 2016 roku listem gończym Interpolu na wniosek Turcji. Do 2017 roku był współprzewodniczącym PYD, głównej kurdyjskiej siły politycznej na północy Syrii, którą Ankara traktuje jako odgałęzienie zdelegalizowanej i separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

PYD jest też politycznym reprezentantem kurdyjskiej milicji o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), przeciwko której Turcja od końca stycznia prowadzi wojskową ofensywę w Afrinie, kurdyjskiej enklawie na północnym zachodzie Syrii. USA traktują YPG jako głównego sojusznika w walkach z Państwem Islamskim w Syrii.

RadioZET.pl/pap/maal