Zamknij

Czechy: polski górnik zginął w wypadku w kopalni

Redakcja
29.01.2018 12:02
Czechy: polski górnik zginął w wypadku w kopalni
fot. Pixabay

Polski górnik zginął w poniedziałek w wypadku, do jakiego doszło przy przewożeniu pracowników w kopalni węgla kamiennego CzSA w Karwinie — poinformowała czeska spółka wydobywcza Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD).

Według rzecznika OKD Ivo Czelechovskiego 52-letni mężczyzna pracował jako pomocnik maszynisty podziemnej kolejki. Gdy okazało się, że nie dotarł z grupą górników do celu, od razu wszczęto poszukiwania i przy torach znaleziono jego zwłoki. „Na miejsce natychmiast wezwano lekarza Głównej Stacji Ratownictwa Górniczego, który potwierdził zgon polskiego górnika” — powiedział rzecznik.

Do tragedii doszło krótko po godz. 3 nad ranem. Polski górnik był pracownikiem firmy Alpex z Bytomia. „Przyczynę śmiertelnego wypadku wyjaśnia obecnie komisja złożona z przedstawicieli Okręgowego Urzędu Górniczego na Obszar Krajów (województw) Morawskośląskiego i Ołomunieckiego, policji, kierownictwa OKD, przedstawicieli zewnętrznej spółki Alpex i przedstawicieli organizacji związkowej” — powiedział Czelechovsky.

Był to pierwszy w tym roku śmiertelny wypadek w kopalniach OKD. W latach 2016 i 2017 zginęły tam po dwie osoby. W grudniu ubiegłego roku w Stonawie wskutek zawału górotworu śmierć poniósł 55-letni polski górnik, a w lutym również w Stonawie zginął 25-letni polski górnik. Również rok wcześniej obydwoma ofiarami byli Polacy — jeden zginął w styczniu przy wstrząsie górotworu w kopalni Darkov, a drugiego w czerwcu zabiły spadające skały.

RadiZET.pl/PAP/KM