Zamknij

Parlament zmienia prawo. Czesi mogą strzelać do terrorystów!

Redakcja
28.06.2017 21:26
Parlament zmienia prawo. Czesi mogą strzelać do terrorystów!
fot. Flickr

Czeski parlament pozwala strzelać obywatelom do terrorystów. Dziś zdecydowaną większością głosów uchwalił nowelizację konstytucji. Obecnie w Czechach zarejestrowanych jest ponad 800 tysięcy sztuk broni palnej, jednak jej spora część to egzemplarze muzealne.

Zagłosuj

Czy każdy obywatel powinien mieć prawo strzelać do terrorystów?

Liczba głosów:

Teraz obywatele Czech będą mogli użyć broni, gdy bezpieczeństwo kraju będzie zagrożone. Dotyczy to również zamachów terrorystycznych. Każdy z posiadających legalnie broń Czechów będzie mógł w takim przypadku strzelać.

Czeski minister spraw wewnętrznych mówił, że "rząd nie chce rozbrajać własnego narodu w czasach pogarszającego się bezpieczeństwa". Jego zdaniem takie prawo byłoby przydatne podczas zamachów w Nicei i Berlinie, gdzie nie było uzbrojonych policjantów.

Zobacz także

Tę nowelizację można uznać za odpowiedź na decyzję parlamentu europejskiego, który w marcu zaostrzył przepisy kontroli, nabywania i posiadania broni palnej.

Według przeciwników nowego prawa toruje ono drogę do wprowadzenia w Czechach praw Dzikiego Zachodu. Zanim prezydent Milos Zeman podpisze nowelizację, musi zatwierdzić ją senat.

RadioZET.pl/mas/DG