Zamknij

Parlament zmienia prawo. Czesi mogą strzelać do terrorystów!

Redakcja
28.06.2017 21:26

Czeski parlament pozwala strzelać obywatelom do terrorystów. Dziś zdecydowaną większością głosów uchwalił nowelizację konstytucji. Obecnie w Czechach zarejestrowanych jest ponad 800 tysięcy sztuk broni palnej, jednak jej spora część to egzemplarze muzealne.

Parlament zmienia prawo. Czesi mogą strzelać do terrorystów!
fot. Flickr

 

Teraz obywatele Czech będą mogli użyć broni, gdy bezpieczeństwo kraju będzie zagrożone. Dotyczy to również zamachów terrorystycznych. Każdy z posiadających legalnie broń Czechów będzie mógł w takim przypadku strzelać.

Czeski minister spraw wewnętrznych mówił, że "rząd nie chce rozbrajać własnego narodu w czasach pogarszającego się bezpieczeństwa". Jego zdaniem takie prawo byłoby przydatne podczas zamachów w Nicei i Berlinie, gdzie nie było uzbrojonych policjantów.

Zobacz także

Tę nowelizację można uznać za odpowiedź na decyzję parlamentu europejskiego, który w marcu zaostrzył przepisy kontroli, nabywania i posiadania broni palnej.

Według przeciwników nowego prawa toruje ono drogę do wprowadzenia w Czechach praw Dzikiego Zachodu. Zanim prezydent Milos Zeman podpisze nowelizację, musi zatwierdzić ją senat.

RadioZET.pl/mas/DG