Zamknij

Część obrońców Azowstalu była "brutalnie torturowana". Przerażająca relacja

22.09.2022 21:15
obrońcy azowstalu
fot. Verkhovna rada

Część uwolnionych z rosyjskiej niewoli jeńców była brutalnie torturowana - powiedział generał Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR).

Uwolnieni z niewoli jeńcy są w różnym stanie: są osoby, które są w mniej więcej dobrym stanie fizycznym, pomijając skutki niedożywienia - poinformował na briefingu Budanow.

Wśród uwolnionych są też osoby, wobec których stosowano "bardzo brutalne tortury". Odsetek takich osób jest wysoki - dodał szef HUR. Część uwolnionych przebywa w szpitalu.

Ukraina. Część uwolnionych jeńców była brutalnie torturowana

Jeńcy byli przetrzymywani zarówno na terytorium ukraińskim tymczasowo okupowanym przez siły rosyjskie, jak i w Rosji.

Szef biura (administracji) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował, że w rezultacie wymiany jeńców, uzgodnionej za pośrednictwem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, udało się uwolnić z rosyjskiej niewoli 215 ukraińskich obrońców.

Budanow podkreślił, że to największa wymiana od początku pełnowymiarowej inwazji. Zaznaczył, że etapy operacji odbywały się na terytorium czterech krajów: Ukrainy, Polski, Turcji, Arabii Saudyjskiej - pisze agencja Ukrinform.

Wśród ukraińskich wojskowych, których udało się wymienić na 55 żołnierzy rosyjskich i prorosyjskiego polityka, a zarazem kuma prezydenta Władimira Putina, Wiktora Medwedczuka, znaleźli się obrońcy Mariupola, w tym słynna sanitariuszka "Ptaszka" Kateryna Poliszczuk i lekarka Mariana Mamonowa, która jest w zaawansowanej ciąży.

RadioZET.pl/ PAP

C