Zamknij

Filmowcy głodują w obronie Olega Sencowa

Redakcja
21.08.2018 14:41
Czescy filmowcy rozpoczęli głodówkę rotacyjną w obronie Olega Sencowa
fot. GENYA SAVILOV/AFP/EAST NEWS (ilustracyjne)

Filmowcy z Czech rozpoczęli głodówkę kroczącą na rzecz uwolnienia przez władze Rosji ukraińskiego reżysera Olega Sencowa. Akcję rozpoczęto w setnym dniu jego głodówki oraz w 50. rocznicę inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pięciodniowe głodówki kolejno będą podejmować czescy twórcy filmowi, ale — jak podkreśla jeden z organizatorów akcji — uczestniczyć w niej może każdy.

„Rozpoczynamy ten łańcuch z nadzieją, że na każde pięć dni znajdą się kontynuatorzy do czasu, gdy przypadek Sencowa nie zostanie rozwiązany” — napisali w odezwie opublikowanej na stronach stowarzyszenia filmowcy.

Zobacz także

— Ci, którzy zdecydowali się uczestniczyć w akcji, nie będą głodować publicznie — powiedział agencji CTK dokumentalista i wiceprzewodniczący ARAS Vit Janeczek.

Pierwsi protest rozpoczęli m.in. sam Janeczek, Vaclav Kadrnka, Zuzana Krzihova, Stanislava Majerova, Radim Szpaczek i Roman Vavra.

Ukraiński reżyser Oleg Sencow, mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję Krymu, został skazany w 2015 roku na 20 lat kolonii karnej. Był oskarżony o przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Nie przyznał się do winy, a zarzuty odrzucał jako oparte o sfałszowane dowody. Od maja prowadzi głodówkę, domagając się, by razem z nim rosyjskie władze uwolniły kilkudziesięciu więzionych Ukraińców.

„Jest apetyt na agresję”

W przeddzień 50. rocznicy inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w poniedziałek wieczorem przed ambasadą Rosji w Pradze protestowało około 300 osób. Wspominano ofiary tamtych wydarzeń i krytykowano aktualną, agresywną politykę Kremla.

Zobacz także

Uczestnicy demonstracji mieli ze sobą flagi Czech, Unii Europejskiej, Ukrainy i Gruzji. Jednym z pierwszych mówców był przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew, który przyjechał na zaproszenie Instytutu Studiów Reżimów Totalitarnych (USTR). Mówił m.in. o rosyjskiej agresji na Ukrainę i okupacji Krymu.

— Apetyt i smak na agresję jest za tym ogrodzeniem stale widoczna — mówił, wskazując na ogrodzenie ambasady Federacji Rosyjskiej.

W nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku w Czernej nad Cisą rozpoczęła się operacja „Dunaj”. 600 tys. żołnierzy Układu Warszawskiego (w tym Polski) przekroczyło granicę Czechosłowacji. Oznaczało to koniec marzeń o demokratyzacji tego kraju, którą przeprowadzał wówczas Alexander Dubček.

Jednym z głównych inicjatorów interwencji zbrojnej był Władysław Gomułka, I sekretarz KC PZPR.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD