Zamknij

Czechexit Europie nie grozi. Czesi chcą zostać w EU

Redakcja
21.02.2018 14:21
Czechy
fot. Pixbay

Czesi nie wystąpiliby z Unii Europejskiej, ale należą do największych eurosceptyków –— wynika z badań think tanku Europeum. Za pozostaniem w UE głosowałoby obecnie 54 proc. Czechów, a 34 proc. byłoby przeciw —– przytoczyła w środę część wyników agencja CTK.

Unia Europejska cieszy się największym poparciem wśród emerytów i ludzi młodych. „Najbardziej eurosceptyczną grupą były osoby w wieku 36–-50 lat. W tej grupie za wyjściem z Unii opowiada się 44 proc., a 42 proc. chce pozostania we wspólnocie” –— cytuje CTK szefa Europeum, Vladimira Bartovica. „W przypadku starszego pokolenia jakąś rolę odgrywają zapewne doświadczenia historyczne. Młodsze roczniki zapewne są pod wpływem takich korzyści, jak studyjne pobyty za granicą” —– mówił Bartovic.

Badano także, jak Czesi oceniają wypowiedzi polityków o wspólnocie. Prawie trzy czwarte odpowiedziało, że Unia jest opisywana zbyt pozytywnie. Z drugiej strony badania pokazały, że 82 proc. sądzi, iż „z Unii politycy często czynią kozła ofiarnego — pisze CTK. „„To ten znany pogląd, że Bruksela coś nam nakazuje. Absolutna większość Czechów ma świadomość, że tak właśnie mówią politycy”” —– cytuje Bartovica agencja.

Zagłosuj

Czy Polska powinna opuścić UE?

Liczba głosów:

Badaniami objęto obywateli Czech, Węgier, Słowacji, Słowenii i Austrii. Czesi okazali się najliczniejszą grupą eurosceptyków. Eurosceptycyzm obserwuje się głównie wśród bezrobotnych i osób pracujących na własny rachunek. Jak mówi Bartovic, najważniejszym czynnikiem określającym stosunek do UE jest wykształcenie. Im wyższe, tym większe poparcie dla Wspólnoty.

CTK zauważa, że wśród Czechów panuje przekonanie, iż Unia jest wobec ich kraju bardzo niesprawiedliwa. „Czechy są jedynym krajem spośród badanych, w którym większość sądzi, że członkostwo w UE ma więcej minusów niż plusów. Inaczej patrzą na to np. Słowacy” —– powiedział szef Europeum.

RadioZET.pl/pap/maal