Zamknij

Czesi uczcili prezydenta Vaclava Havla

Redakcja
05.03.2017 22:49
havel
fot. screen/youtube

Dzwon, któremu nadano imię Vaclav dla uczczenia Vaclava Havla - dramaturga, dysydenta, ostatniego prezydenta Czechosłowacji i pierwszego prezydenta Czech, uroczyście zawieszono w niedzielę na wieży kościoła św. Gawła (czyli św. Havla) w Pradze.

- Niech ten dzwon i jego bicie przypominają żyjącym, by stali po stronie praw obywatelskich i praw człowieka, po stronie humanizmu i wolności - powiedziała podczas ceremonii u stóp katedry św. Wita na Zamku Praskim wdowa po Havlu, Dagmar Havlova.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Niech jego bicie opłakuje zmarłych, by żaden z tych, którzy zapłacili cenę za naszą wolność, nie został zapomniany - dodała.

Wcześniej w niedzielę podczas mszy w katedrze dzwon pobłogosławił arcybiskup Pragi Dominik Duka. Potem z katedry przetransportowano go w końskim zaprzęgu na drugą stronę Wełtawy do kościoła św. Gawła. W przemarszu tym uczestniczyły tysiące prażan.

Ufundowany w XIII wieku kościół św. Gawła ma obecnie postać barokową. Znajduje się na praskim Starym Mieście i w przeszłości był jednym z ośrodków reformacji.

Dzwon Vaclav ufundowano z datków. Odlano go w istniejącej od XVI wieku pracowni ludwisarskiej Grassmayr w Innsbrucku w Austrii.

RadioZET.pl/PAP/DG