Zamknij

Polityczna poprawność czy twarde fakty? Naukowiec twierdzi, że pierwsi Brytyjczycy mieli... czarną skórę

Redakcja
09.02.2018 15:04
Człowiek z Cheddar
fot. BBC

Człowiek z Cheddar to nieżyjący od 10 tys. lat mieszkaniec wyspy, którą dziś nazywamy Wielką Brytanią. Chociaż od dawna nie oddycha, to może sporo namieszać w życiu współczesnych. Wszystko przez badanie jego DNA.

Paleontologicznego znaleziska dokonano w 1903 roku w jaskini Gough's Cave, niedaleko wsi Cheddar w Anglii. Szkielet datowany jest na okres mezolitu, około 7150 p.n.e. Są to najstarsze znalezione dotychczas szczątki oraz jedyne takie odkryte na terenie Wysp Brytyjskich.

Zagłosuj

Czy przekonuje cię ta teoria?

Liczba głosów:

Człowiek, który został jedzeniem

Pierwsze badania wskazały na niezbyt chlubne zwyczaje kulinarne ówczesnej ludności wyspy, ponieważ wszystko wskazuje na to, że Człowiek z Cheddar był posiłkiem współplemieńców. Nacięcia i blizny na czaszce przypominają obróbkę jedzenia. Od 1996 roku prowadzone są badania genetyczne.

Według niektórych wyników (pisał o nich „Washington Post”), Człowiek z Cheddar jest spokrewniony z obecnymi mieszkańcami wyspy. Badanie 20 ochotników wskazało na więzy rodzinne. Ciekawsze okazały się nowe wyniki. Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i z University College London stwierdzili, że badany za życia miał niebieskie oczy, ale także ciemne, kręcone włosy oraz czarną skórę.

Najstarsza nastolatka świata

Ciekawe informacje opublikowali niedawno greccy naukowcy, którzy wraz ze szwedzkim archeologiem i rzeźbiarzem Oskarem Nilssonem zrekonstruowali twarz dziewczyny sprzed 9 tys. lat na podstawie skanu jej czaszki i druku 3D.

Mimo młodego wieku Avgi cierpiała na szereg różnych dolegliwości. Skąd to wiemy? Udało się to ustalić zespołowi naukowców, w skład którego wchodzili patolodzy, neurolodzy, ortodonci, radiolodzy, endokrynolodzy i ortopedzi. Na podstawie dokładnej analizy jej kości i zębów badacze wskazali, że młoda (według współczesnej rachuby) dziewczyna musiała się zmagać m.in. z niedoborem żelaza (anemią) i szkorbutem związanym z brakiem wystarczającej ilości witaminy C w jej organizmie. Miała też problemy ze stawami i biodrem, co mogło utrudniać jej chodzenie. 

RadioZET.pl/BBC/maal