Zamknij

Czwarty dzień nalotów. Syryjski wolontariusz rozpoznał wśród gruzów ciało matki [WIDEO]

Redakcja
08.02.2018 19:32
Czwarty dzień nalotów. Syryjski wolontariusz rozpoznał wśród gruzów ciało matki [WIDEO]
fot. Twitter

Ponad 200 cywilów zginęło, w tym dzieci, w ostatnich 4 dniach podczas nalotów syryjskich sił rządowych na Wschodnią Gutę, kontrolowaną przez rebeliantów enklawę koło Damaszku. Do sieci trafiło nagranie wolontariusza, który wśród gruzów natknął się na ciało własnej matki.

Jak podaje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, tylko w czwartek zginęło tam 58 cywilów; wcześniej pojawiały się informacje o 22 zabitych, w tym dwojgu dzieci. W poniedziałek zginęło tam 31 osób, we wtorek — 80, a w środę — 38. To efekt czterech dni nalotów na przedmieścia Damaszku.

Dramat pod Damaszkiem

Wschodnia Guta znajduje się pod ostrzałem, mimo że w 2017 roku włączona została do wyznaczonych przez Rosję, Iran i Turcję stref deeskalacji. Siły rządowe i ich sojusznicy odcięli również drogi, którymi przemycano do oblężonego regionu żywność i leki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

Wolontariusz rozpoznał ciało matki

W sieci miliony użytkowników Twittera zobaczyło dramatyczne nagranie jednego z wolontariuszy The White Helmets, który pośród gruzów odnalazł ciało własnej matki. „Wybacz, że ratowałem innych ludzi, a nie zdołałem uchronić ciebie” — mówi na nagraniu łamiącym się głosem.

Dla rebeliantów Wschodnia Guta to obszar o znaczeniu strategicznym. W ostatnich tygodniach reżim Asada oskarżany jest o przeprowadzenie w tym rejonie ataków chemicznych; Damaszek temu zaprzecza.

RadioZET.pl/PAP/Andalou Agency/strz