Zamknij

Dalsze ewakuacje z Azowstalu. Wicepremier Ukrainy mówi o medykach i ciężko rannych

14.05.2022 10:32
Wicepremier Ukrainy o ewakuacji rannych z Azowstalu
fot. DMYTRO 'OREST' KOZATSKYI/AFP/East News

Rozmawiamy o ewakuacji 60 osób z zakładów metalurgicznych Azowstal, są to ciężko ranni i medycy - powiedziała w sobotę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Wcześniej mówiła, że rozmowy dotyczą ewakuacji 38 ciężko rannych.

Mariupol został zdobyty i zniszczony przez wojska Rosji, ale wciąż tli się opór w zakładach Azowstal. W kombinacie z podziemnymi korytarzami broni się m.in. pułk Azow. Sytuacja odciętych od świata obrońców pogarsza się jednak z każdym dniem.

- Jest tam kilkaset osób rannych. Ich trzeba ratować w pierwszej kolejności, bo Rosjanie nie zgodzą się na wszystkich od razu - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana w sobotę przez portal ukraińskiej telewizji Suspilne.

Dalsze ewakuacje z Azowstalu. Wicepremier Ukrainy komentuje

Wicepremier Ukrainy dodała, że w rokowaniach z Rosją Ukraińcy chcą kontynuować ewakuacje z Azowstalu. - Na początek - ciężko ranni i medycy. To faktycznie 60 osób - powiedziała Wereszczuk.

Wereszczuk w ostatnich dniach podawała liczbę 38 osób, które strona ukraińska chce wymienić na wziętych do niewoli rosyjskich wojskowych. Mówiła też, że rozmowy o ewakuacji obrońców Azowstalu są "bardzo trudne".

Trzej byli prezydenci Ukrainy: Łeonid Kuczma, Wiktor Juszczenko i Petro Poroszenko, zwrócili się w piątek z apelem do ONZ, Unii Europejskiej, USA, Chin, Kanady, Turcji i innych państw w sprawie ewakuacji ukraińskich żołnierzy oraz cywilów, przebywających w zakładach Azowstal.

Jeden z dowódców Pułku Azow Światosław Pałamar podał, że Ukraińcy zniszczyli przy atakach wojsk Putina ok. 6 tysięcy żołnierzy Rosji.

RadioZET.pl/PAP

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

C