Zamknij

Nad polem naftowo-gazowym zauważono drony. "Stan podwyższonej gotowości"

30.09.2022 14:56

Pracownicy spółki TotalEnergies zaobserwowali drony latające nad duńskim polem naftowo-gazowym Halfdan Bravo na Morzu - podaje Wirtualna Polska powołując się na zagraniczne media. Niewykluczone, że drony mogą być częścią planu wywiadowczego, zmierzającego do ataku na energetyczną infrastrukturę.

drony nad polem naftowym
fot. East News

W państwach skandynawskich panuje stan podwyższonej gotowości. To konsekwencja wybuchów gazociągów Nord Stream, do których doszło w ostatnich dniach na dnie Bałtyku. Wzmocniona została ochrona kluczowych elementów infrastruktury.

Niepokojące informacje docierają jednak z Danii. Pracownicy z platformy wiertniczej Halfdan Bravo przekazali, że zaobserwowali pojawienie się kilku dronów nad polami gazowymi i naftowymi. Co więcej, maszyny miały wtargnąć w strefę bezpieczeństwa norweskich i duńskich firm gazowych kilkakrotnie.

Dania. Drony nad polem naftowo-gazowym

W ocenie Petroleum Safety Authority w Norwegii drony mogą być częścią planu wywiadowczego, zmierzającego do ataku na energetyczną infrastrukturę. Służby w Danii nie chcą w tej chwili komentować incydentu.

- Szwedzka straż przybrzeżna stwierdziła czwarty wyciek w uszkodzonych gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - poinformowała rzeczniczka służby Jenny Larsson w wypowiedzi dla dziennika "Svenska Dagbladet". Wcześniej mówiono o trzech wyciekach.

Jak przekazała Larsson, czwarty wyciek znajduje się w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Według najnowszych informacji gaz wydostaje się więc z dwóch miejsc w strefie szwedzkiej i dwóch w strefie duńskiej - pisze Reuters.

loader

RadioZET.pl/ Wirtualna Polska