Zamknij

Nie żyje 46-letni robotnik. Zmarł uwięziony w kominie instalacji artystycznej

24.03.2021 20:56
Dania
fot. Ritzau Scanpix/Associated Press/East News

46-letni robotnik zmarł uwięziony w 30-metrowym kominie instalacji artystycznej Elia w miejscowości Herning na Jutlandii (Dania) - podała w środę lokalna policja. To już kolejna śmierć osoby w tym obiekcie.

Dania. Mężczyzna został we wtorek wieczorem spuszczony przy pomocy dźwigu dwa metry w głąb komina, aby naprawić oświetlenie. W pewnym momencie stracono z nim kontakt przez krótkofalówkę. Wezwani na miejsce strażacy musieli dokonać cięć, aby dotrzeć do uwięzionego robotnika. Po kilku godzinach żmudnej akcji ratowniczej wezwany na miejsce lekarz stwierdził zgon.

Dania. Nie żyje robotnik uwięziony w rzeźbie

Policja poinformowała, że "nie wiadomo, czy mężczyzna zmarł z przyczyn naturalnych, czy doszło do wypadku". Dochodzenie wszczęła duńska Inspekcja Pracy.

Ogromna rzeźba Elia została zaprojektowana przez szwedzkiego artystę Ingvara Cronhammara i powstała w 2001 roku na terenie Muzeum Sztuki w Herning. Składa się z metalowej kopuły oraz czterech pustych kolumn.

W 2016 roku w krótkim odstępie czasu doszło na tym obiekcie do dwóch tragicznych śmierci. Młody mężczyzna, biegając po dachu, przekroczył barierę i stracił życie. Niedługo potem samobójstwo popełniła kobieta. Po wypadkach zdecydowano o założeniu siatki zabezpieczającej. Podczas jej instalacji doszło do kolejnego incydentu. Monter spadł z wysokości kilku metrów i trafił z obrażeniami do szpitala.

RadioZET.pl/PAP/YouTube