Zamknij

Omikron rozprzestrzenił się w całym kraju. "Mamy ogólnospołeczną infekcję"

07.12.2021 19:08
omikron
fot. AP /Associated Press /East News

Wariant Omikron rozprzestrzenił się w całej Danii - poinformowały we wtorek władze zdrowotne tego kraju. Podkreślono, że na wschodzie i zachodzie Danii zarejestrowano duże ogniska tego wariantu.

Omikron rozprzestrzenił się już w całej Danii. - Mamy teraz ogólnospołeczną infekcję wariantem Omikron – powiedziała dziennikarzom dyrektor duńskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Pacjentów Anette Lykke Petri. Dania zarejestrowała do tej pory 398 przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa.

Duński minister zdrowia Magnus Heunicke poinformował o uzyskaniu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa i poddaniu się kwarantannie w swoim pokoju hotelowym w Brukseli, gdzie miał spotkać się szefami resortów zdrowia UE.

Dania. Omikron rozprzestrzenił się w całym kraju

46-letni Heunicke napisał na swym koncie na Facebooku, że został zakażony pomimo przyjęcia dwóch dawek szczepionki przeciwko COVID-19, ale miał "łagodne objawy, głównie ból gardła". - Musiałem odwołać (udział w) posiedzeniu ministrów, a teraz czekam, aż mój układ odpornościowy zajmie się resztą – napisał minister.

Według informacji jego resortu Heunicke przed przyjazdem do Brukseli korzystał w ostatnich dniach z kopenhaskiego metra i pociągów regionalnych, a w piątek brał udział w świątecznym obiedzie w swoim ministerstwie.

W Polsce jak dotąd nie potwierdzono zakażenia wariantem Omikron. W badaniu jest 6 kolejnych próbek – mówił kilka dni temu rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

RadioZET.pl/ PAP

C