Zamknij

Poseł zaatakowany przez nożownika. Zmarł tuż po ataku na spotkaniu z wyborcami

15.10.2021 16:10

David Amess, konserwatywny deputowany do brytyjskiej Izby Gmin, nie żyje. Polityk został wielokrotnie dźgnięty nożem podczas piątkowego spotkania z wyborcami. Policja zatrzymała sprawcę ataku. 

David Amess nie żyje
fot. Nick Ansell/Press Association/East News

Policja podała, że do ataku nożownika doszło po godz. 12 w lokalnym biurze poselskim Amessa w miejscowości Leigh-on-Sea w hrabstwie Essex w południowo-wschodniej Anglii. Jak podała stacja Sky News, sprawca wszedł do biura i wielokrotnie ugodził nożem polityka. W piątki, gdy Izba Gmin zazwyczaj nie obraduje, brytyjscy posłowie spotykają się z wyborcami w swoich okręgach.

Po południu policja w Essex potwierdziła atak nożownika oraz poinformowała o śmierci polityka. 

David Amess nie żyje. Konserwatywny poseł dźgnięty nożem

Śledczy podali, że zatrzymali domniemanego nożownika oraz mają narzędzie zbrodni. Policja dodała, że nie są prowadzone kolejne zatrzymania w związku z atakiem.

69-letni Amess jest posłem do Izby Gmin z ramienia Partii Konserwatywnej od 1983 roku. Od wielu lat należał do eurosceptycznego skrzydła partii i przed referendum w 2016 roku poparł brexit. Gazeta "Daily Mail" przypomniała, że polityk był przeciwnikiem ustaw przyznającym nowe prawa członkom społeczności LGBT+, jak małżeństwa osób tej samej płci.

RadioZET.pl/PAP/Reuters/Daily Mail