Zamknij
David Amess
  • mid-epa09525811
  • mid-epa09525808
  • mid-epa09525814
  • 10 Zobacz
fot. AP Photo/Alberto Pezzali/East News

Sprawcą zabójstwa konserwatywnego deputowanego do Izby Gmin Davida Amessa był 25-latek - podał Scotland Yard. Śledztwo w sprawie ataku nożownika w angielskim hrabstwie Essex przejęło biuro ds. antyterrorystycznych. Brytyjczycy są zszokowani politycznym mordem.

David Amess z rządzącej Partii Konserwatywnej został zamordowany w piątek tuż po południu w swoim okręgu wyborczym. 25-letni sprawca, który zadał mu kilka ciosów nożem, został aresztowany - podała policja hrabstwa Essex. Do zdarzenia doszło w miejscowości Leigh-on-Sea w miejscowym kościele metodystów, gdzie 69-letni Amess przyjmował wyborców ze swojego okręgu.

W piątki, gdy Izba Gmin zazwyczaj nie obraduje, brytyjscy posłowie spotykają się w swoich okręgach z wyborcami, którzy mogą przyjść i podzielić się nurtującymi ich sprawami. Zwykle na takich dyżurach poselskich nie ma żadnych szczególnych środków bezpieczeństwa i nie trzeba wcześniej się na nie umawiać ani rejestrować wizyty.

David Amess nie żyje. Policja o szczegółach zabójstwa

Jak relacjonują media, młody mężczyzna, który przyszedł na dyżur poselski Amessa, zadał mu kilka ciosów nożem. W wyniku odniesionych obrażeń Amess zmarł na miejscu zdarzenia. Sprawca został aresztowany i policja poinformowała, że nie poszukuje nikogo innego w związku z tym zabójstwem. 

Po południu policja przedstawiła najnowsze informacje o zabójstwie polityka. Sprawcą miał być 25-latek zatrzymany na miejscu zbrodni. Narzędzie morderstwa, nóż, również jest w rękach śledczych. 

Ben-Julian Harrington, komendant miejscowej policji, na konferencji prasowej mówił, że śledztwo nad piątkowym atakiem nożownika przejęło biuro ds. antyterrorystycznych (Counter Terrorism Command). - Do śledczych będzie należało ustalenie, czy jest to incydent terrorystyczny - dodał.

Hołd zamordowanemu posłowi i kondolencje jego rodzinie składają politycy ze wszystkich partii. "Wspaniały, pełen zdrowego rozsądku polityk i niebywały działacz o wielkim sercu i ogromnej hojności ducha - także wobec tych, z którymi się nie zgadzał. Żegnaj mój przyjacielu" - napisał zastępca premiera Dominic Raab.

"Przerażająca i głęboko wstrząsająca wiadomość. Myślę o Davidzie, jego rodzinie i jego asystentach" - napisał lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer. W podobnym tonie wypowiedzieli się już niemal wszyscy członkowie rządu, a także szefowie rządów Szkocji i Walii oraz liderzy pozostałych partii politycznych.

To drugie zabójstwo brytyjskiego posła w ostatnich latach. W czerwcu 2016 roku na kilka dni przed referendum w sprawie brexitu w swoim okręgu zamordowana została laburzystowska posłanka Jo Cox. Brandon Cox, wdowiec po zamordowanej posłance, napisał na Twitterze, że wraz z tym zabójstwem "wszystko raz jeszcze się pojawiło".

W związku z okolicznościami zabójstwa brytyjskie media stawiają pytania, czy dostęp do posłów, zwłaszcza podczas piątkowych dyżurów w ich okręgach, nie jest zbyt łatwy.

Kim był David Amess?

Amess urodził się w 1952 r. w Plaistow (część Londynu). Był jednym z najstarszych stażem brytyjskich posłów. W Izbie Gmin zasiadał od 1983 roku, z czego od 1997 roku reprezentował okręg Southend West w południowo-wschodniej Anglii. Był zdeklarowanym eurosceptykiem i przed referendum w 2016 roku poparł brexit.

Był konserwatystą w sprawach społecznych - aktywnie opowiadał się przeciw aborcji oraz głosował przeciw uznaniu małżeństw jednopłciowych - ale też aktywnie bronił praw zwierząt. Choć nigdy nie pełnił stanowiska ministerialnego, cieszył się powszechnym szacunkiem w Izbie Gmin. Był żonaty i miał piątkę dzieci.

RadioZET.pl/PAP - Bartłomiej Niedziński