Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Trump wygwizdany w Davos. Za słowa o mediach

26.01.2018 18:34
xxx wiadomosci

Prezydent USA Donald Trump został wygwizdany podczas piątkowej konferencji prasowej na Światowym Forum Gospodarczym w Davos. Wcześniej powiedział, że gdy stał się politykiem, zdał sobie sprawę, jak "złośliwa i fałszywa" może być prasa.

Trump fot. PAP/EPA

Trump jest pierwszym od 18 lat urzędującym prezydentem Stanów Zjednoczonych, który wygłosił przemówienie przed liderami biznesu i przywódcami politycznymi zgromadzonymi na Światowym Forum Gospodarczym (WEF) w szwajcarskim kurorcie narciarskim. Zapewniał ich, że jego kraj jest "otwarty na biznes".

"USA znowu doświadczają silnego wzrostu gospodarczego"

- Teraz jest najlepszy czas, abyście przenieśli do Ameryki swoje pieniądze, miejsca pracy, przedsiębiorstwa - podkreślił Trump. Wśród czynników poprawiających klimat inwestycyjny w USA wymienił cięcia podatkowe i ograniczenia regulacji.

- Po latach stagnacji  - zauważył i dodał, że "świat jest świadkiem odrodzenia bogatej i dostatniej Ameryki".

Trump zapewniał, że zawsze będzie promował hasło swej prezydentury - "America First" (Ameryka przede wszystkim). Zastrzegł jednak, że "Ameryka przede wszystkim nie oznacza tylko Ameryki", ponieważ "gdy Ameryka rośnie, rośnie też cały świat".

Wygwizdany podczas przemówienia

Agencja AP relacjonuje, że przemówienie Trumpa spotkało się z powściągliwą reakcją publiczności w Davos. Gdy prezydent wszedł na podium, otrzymał niewielkie brawa, ale wiele osób na widowni nie oklaskiwało go. Gdy skończył przemawiać, spotkał się z "grzecznym aplauzem" - czytamy w AP.

Gdy przewodniczący WEF Klaus Schwab przedstawiał Trumpa, został lekko wygwizdany, gdyż powiedział, że jego prezydentura może być przedmiotem "nieporozumień i stronniczych interpretacji".

Z kolei wypowiedź samego Trumpa została wygwizdana i wybuczana, gdy podczas krótkiej sesji pytań i odpowiedzi ze Schwabem, która odbyła się po przemówieniu, Trump po raz kolejny skrytykował media. Powiedział, że dopiero gdy stał się politykiem, zdał sobie sprawę "jak złośliwa, podła, okrutna i fałszywa może być prasa".

RadioZET.pl/PAP/MP

Oceń